Menu

Blog

Jak začít s látkovými plenami?

O látkových plenách můžete začít uvažovat již jako budoucí rodiče, ale i jako rodiče novorozence či již "staršího" miminka. Ve všech třech případech platí, že ideální je si nejdříve o plenách, které máte vyhlédnuté, nebo už dokonce zakoupené a připravené, něco zjistit. Např. pro jak velká miminka jsou vhodné, jak plenku nasazovat a zapínat, aby děťátku opravdu dobře seděla, atd. Neváhejte využít webové stránky výrobce, jeho blog, youtube návody, internetové diskuze. Nyní se v našem článku můžete dočíst ty nejdůležitější informace potřebné do začátku.


Správně zvolená plenka

Zvolit dobře padnoucí plenku a správně ji nasadit je totiž důležité i z hlediska vývoje kyčlí, zvláště pro miminka s kyčelní nezralostí, která je u novorozenců poměrně častá. Jak správně balit miminka s ohledem na vývoj kyčlí si přečtěte v Rozhovoru s MUDr. Jansou.Příliš objemná plenka

Špatně zvolená a nasazená plenka dělá obrovský balík na zadečku, protéká na zádíčkách i kolem stehýnek, brání pohybu dětských nožiček a při ležení na zádech zvedá zadeček dítěte příliš vysoko nad podložku (řešení je právě ve správné volbě plenky a vhodném množství vnitřních savých jader). 


Anavy Testovací sada

Dále platí, že není třeba kupovat celou výbavu dopředu. Takové je i naše doporučení. Nikdy nevíte, jak moc a jak často bude vaše děťátko čůrat, zda bude štíhlé drobné či baculaté, a jak mu budou plenky sedět. Raději si pořiďte jeden kousek od každého typu, který se vám líbí, a vyzkoušejte jej. Některé firmy nabízejí testovací sadu za zvýhodněnou cenu, u nás najdete tuto možnost v našem Průvodci sestavením výbavičky. Najdete v ní základní typy plenek, které vyzkoušíte a zjistíte, kterých plenek máte nakoupit víc, kterých míň, a které vám nesedí vůbec.

Tip: v průběhu toho, jak miminko roste a mění se jeho proporce, se stává, že plenky, které mu zpočátku neseděly, nebo dokonce protékaly kolem nožiček (např. Anavy Easy), se o pár měsíců později stanou vašimi nejoblíbenějšími plenkami. Úplně stačí, když miminku zesílí stehýnka a trochu „zhoustne“ řídká kojenecká stolice. Pokud jste tedy nějaký typ plenky odložili jako nevyhovující, zkuste ho za pár týdnů/měsíců použít znovu – možná budete mile překvapeni!

Zbývající část článku můžete číst dle vaší životní situace s použitím rozcestníku.

 

Jsme budoucí rodiče

V tomto případě vás odkážeme na náš článek Látkové plenky - co si nachystat před porodem, který se detailně zabývá osvětlením přebalování látkovými plenami pro budoucí rodiče. 

Máme novorozence

V první řadě není třeba nic uspěchat. Vyčkejte na pohodlí domova. Až budete mít maraton vstávání, kojení, přebalování a uspávání úspěšně zaběhlý, přijde moment, kdy budete vědět, že se již chcete zhostit svého záměru a začít používat látkové pleny. Spouštěcím momentem může být třeba i pohled na „zase už?“ plný koš papírových plen a nekonečně vzdálenou popelnici.

Novorozenecké varianty plenek


Novorozenecká kalhotková plenka

Novorozenecké plenky jsou určeny pro děti, které nemají ještě 4 kila. Rostoucí plenky by jim dělaly obrovský balík na zadečku a byly by neúměrně široké. Jaké pleny pro malé novorozence vyrábíme, se můžete podívat v našem e-shopu.

Poté, co miminko z novorozeneckých plenek vyroste (cca 6-7 kg), můžete je uschovat na další miminko, nebo prodat, jedná se o dobře prodejný artikl.

Často se ptáte:

Chci látkové pleny co nejdříve po narození miminka a budu používat novorozenecké plenky


Novorozenecká kalhotová plenka

Pokud má miminko méně než 4 kila, nejideálnější jsou novorozenecké plenky. Perfektně sedí už od narození a jsou štíhlé, nepřekáží v pohybu. Rostoucí plenky se samozřejmě dají na přední straně pomocí patentek zmenšit, ale jsou to plenky, které nosí i dvouleté děti, takže na tříkilovém miminku tvoří neúměrný balík.

 

Chci látkové pleny co nejdříve, ale nechci novorozenecké plenky


Čtvercová plenka na sklad

Pokud chcete od příchodu z porodnice co nejdříve používat látkové pleny, ale nechcete investovat do novorozeneckých plenek, pořiďte si bavlněné čtvercové plenky vel. 70x70 cm (máme v nabídce velmi kvalitní Libštát a Kikko).

Čtvercové plenky, složené na některý z miniskladů (Novorozenecký sklad, Minidrak, Kalhotkový sklad) vložíte do svrchních PUL kalhotek a máte štíhlé, levné a poměrně spolehlivé balení.

Můžete použít i plenky, které si po vás schovala vaše maminka, staré plenky měly velice dobrou gramáž. Budete-li kupovat plenky nové, hledejte plenky s vyšší gramáží (nad 65g/kus). Plenky s nízkou gramáží (často obrázkové v obchodech s textilem) nic nenasají a hned protečou.

Doporučujeme zakoupit alespoň 4 ks svrchních PUL kalhotek v novorozenecké verzi – i na čtvercové plenky sedí výrazně lépe.

 Máme „starší“ dítě

Rostoucí varianty plenek


Rostoucí kalhotková plenka

Rostoucí plenky jsou určené pro děti od cca 4 kil, pomocí patentek na přední straně se dají zmenšit, takže rostou s vaším dítětem. Velké části dětí vydrží naše rostoucí plenky savostí i velikostí až do úplného odplenkování Jaké rostoucí plenky vyrábíme se můžete podívat v našem e-shopu.

Pro větší novorozence od 4 kil můžete také použít Vícevrstvé bambusové plenky vel. M, (později pro hodně čůrající děti vel. L), natahovací svrchní PUL kalhotky vel. S, později M, L a XL (viz. popis produktu na e-shopu), natahovací vlňáčky vel. S, později M a L.

 


Noční plenka

Pro větší a více čůrající děti, kterým rostoucí plenky svou savostí nestačí, a které váží minimálně 7 kg, jsou vhodné Noční/XL/batolecí plenky. Velké části dětí ale rostoucí plenky stačí po celé plenkové období.

Poznámka: často se stává, že např. devítiměsíčnímu miminku zapínáte rostoucí plenky na poslední patentek a obáváte se, že mu za chvíli budou malé; nebojte se, většina dětí dosahuje největšího obvodu pasu a stehýnek právě v tomto období, kdy se ještě příliš nepohybují. Jakmile začnou aktivně lézt, chodit a běhat, jejich proporce se změní a plenky vám bez problémů vydrží až do konce plenkového období.

Upozornění: na všechny typy plenek (kalhotkové, vícevrstvé, čtvercové) kromě Anavy Easy (vše v jednom) je třeba dát svrchní kalhotky!

Otázky typu "Kolik plenek potřebuje dítě za den", "Kolik čeho budu potřebovat" a otázky ohledně přebalování vám zodpoví naše další články.

Sestavit výbavičku vám na míru pomůže náš průvodce:

Průvodce sestavením výbavičky

author

Hana Křivánková

Dlouholetá (bývalá) zaměstnankyně společnosti, máma tří dětí, dnes ve službách školství.