Menu

Blog

Látkové plenky - co si nachystat před porodem

Milí rodiče, gratulujeme vám k rozhodnutí používat na své miminko látkové plenky! (Pokud ještě váháte, doporučujeme vám článek Proč používat látkové pleny?.)Těhotenství je po právu obdobím velkého těšení se, ale mnohdy také obav, zda to všechno zvládnu, zdá mám vše, co budu potřebovat… Do jisté míry jsou tyto obavy zdravé, ale nepřehánějte to s nimi:-) Příroda mnohé zařídila za vás, takže je vám dáno zvládnout to. V tomto článku jsme sepsali pár tipů, co by se vám mohlo při látkovém přebalování hodit, a bylo by smysluplné zakoupit ještě před porodem, abyste pak mohli soustředit svoji pozornost hlavně na narozené miminko.

Co z plenek zakoupit dopředu?


Testovací sada

Každé dítě potřebuje jinak savou plenku, každému dítěti sedí lépe jiný typ plenky. Stejně tak každá maminka si oblíbí jiný typ plenek. Pokud si dopředu nejste jistí, co pořídit, můžete si zkusit sestavit testovací sadu - viz Průvodce (v kroku 3 zvolíte možnost "Testovací balíček"). Jsou v ní všechny základní typy plenek, které si ozkoušíte. Všechny typy plen ze sady na děťátko později i použijete, nebojte se, že by vám jen ležely doma, i když si výbavu nakonec seskládáte jen z 1 nebo 2 typů plen.

 


Novorozenecká testovací sada

Nabízíme také možnost sestavit si novorozeneckou sadu pomocí našeho Průvodce sestavením výbavičky z novorozeneckých plenek, abyste ji mohli otestovat přímo na maličkém novorozeném miminku (v kroku 3 zvolíte možnost "Testovací balíček"). Investice do testovací sady je velice výhodná. Některé maminky používají plenky, které jsou pro ně příliš pracné na údržbu a děťátku dobře nesedí jen proto, že neví, že existuje něco lepšího a pro ně vhodnějšího. Otestovat si všechny typy plenek je také mnohem lepší, než podle fotek na e-shopu zakoupit celou výbavu z plenek, které pak z nejrůznějších důvodů vám a vašemu děťátku nemusí vyhovovat. Při rozhodování vám může pomoci také článek Kolik plenek potřebuje dítě za den?

Když očekáváte menšího novorozenceNa malé děti pod 3,5 kg je lepší pořídit menší, novorozeneckou variantu plenek (novorozenecké svrchní PUL kalhotky, novorozenecké kalhotkové plenky, apod.). Tu můžete používat cca do 6-7 kg a poté ji uschovat pro další miminko nebo na internetu prodat (FB Poradna pro látkovačky, Modrý koník, apod.)

Když očekáváte většího novorozenceNa větší děti od 3,5 kg, ideálně od 4 kg, už lze použít i rostoucí plenky, které vám vydrží až po konec plenkového období. Mají na přední straně několik párů patentek, díky kterým můžete plenku zmenšovat na libovolnou velikost.

Výběr značky plenek, která vám bude vyhovovat, je také důležitý aspekt. Na co dávat pozor a čím se řídit čtěte v článku Jak na výběr značky látkových plen.

Co dalšího se bude hodit?

Pro skladování před praním


KIDS Heidrun 23 L

Pořiďte si umělohmotný koš (kyblík) na pleny. Ideální je skladovat plenky u pračky v uzavíratelném koši (Ikea, Möbelix...). Plenky se skladují tzv. na sucho, to znamená, že v koši nejsou ponořeny ve vodě. Počůrané se tam hodí tak, jak jsou, pokakané se po odstranění tuhé části stolice mohou potřít např. žlučovým mýdlem a dají se též do koše.

 

Pro praníK praní plen můžete použít stejný prací prostředek, který budete používat i na ostatní dětské oblečení. Výjimku tvoří prací prostředky na bázi mýdla a veškeré podomácku vyrobené mýdlové slizy, které obalují vlákna plenky a způsobují usazování bakterií, které látce škodí. Hlavní je, aby váš prací prášek snášelo děťátko. Více ohledně praní čtěte v našem článku Praní látkových plen.

Ohledně sušeníPlenkám se dobře daří při sušení venku (na PUL materiál a na barevné potisky by nemělo svítit přímé slunce), stejně tak i v místnosti, sušit se dá i na mírném topení. Pamatujte na to, že každý typ plenky schne jinak rychle a pokud nemáte ve vlhkých jarních a podzimních a zimních dnech možnost plenky usušit rychleji (v teplé místnosti, na topení nebo v sušičce), dejte přednost těm typům plen, které jsou tenké a rychle schnou.

Pokud teď plánujete zakoupení sušičky, pročtěte si před jejím zakoupením dobře recenze uživatelů (např. na FB Poradně pro látkovačky). Některé sušičky totiž prádlo nadměrně opotřebovávají a u plenek, které perete a sušíte často, to po pár měsících používání může být znát. Proto je výběr sušičky důležitý.

Pro skladování před použitímPlenková výbavičky čítá kolem 30 kusů různých částí plenek, je dobré si na ni vyčlenit místo. Můžete ji skladovat v poličkách nebo např. v nejrůznějších boxech (např. Ikea box s víkem).

Pro péči o miminkoZnačka Anavy nabízí kromě látkových plen i jiné látkové zboží, které vám skvěle vyplní přebalovací (nejen) výbavičku, abyste nemuseli být závislí na jednorázových pomůckách. Detailní přehled tohoto zboží najdete v článku Co látkového od Anavy se vám může ještě hodit.

 

 

Pokud by vám vyvstaly jekékoli dotazy, určitě nás kontaktujte, rádi vám pomůžeme a vždy nás velmi těší přímý kontakt s našimi zákazníky.

Přejeme vám hodně radosti z vašeho děťátka i z krásných látkových plenek!

Průvodce sestavením výbavičky

author

Hana Křivánková

Dlouholetá (bývalá) zaměstnankyně společnosti, máma tří dětí, dnes ve službách školství.