Menu

Blog

Kolik plenek potřebuje dítě na den?

Rodičovství je plné otázek a další mohou vyvstat při rozhodování o látkových plenách. Přinášíme vám jasné odpovědi na ty, které začínají slůvkem "kolik":-)

Kolik plenek potřebuje dítě na den?

Výsledný počet může být individuální, každé dítě jinak často a jinak vydatně čůrá a kaká, rozdíly bývají značné. Obecně je dobré počítat u novorozence a malého miminka, které se živí výhradně mlékem, s osmi až devíti plenkami na 24 hodin (novorozenec čůrá až 20x za den). Dokud miminko kaká i v noci, je třeba ho přebalit i během noci, dlouhodobý kontakt se stoličkou způsobuje nepříjemné opruzeniny. Starší děti, cca kolem 5. měsíce, potřebují na den (24 hodin) asi 6-7 kusů plenek.

Používání látkových plen motivuje ke zdravému přebalování. Jednorázové pleny poskytují falešný pocit sucha a komfortu na úkor hygieny a zdraví. Moč se totiž již po dvou hodinách rozkládá na čpavek, který dráždí kůži dítěte. Takto mohou vznikat opruzeniny a záněty. S látkovými plenami přebalujeme jakoby častěji, ale je to tak v pořádku, stejnou frekvenci by správně mělo mít i přebalování jednorázovými plenami.

Pokud se touto otázkou chcete zabývat více do hloubky, čtěte náš podrobnější článek Kolik plenek do výbavičky pořídit?.

Kolik čeho budu potřebovat?Zásadní otázkou je, kolik plenek je třeba celkem pořídit a kolik vás to bude stát. Počet plenek ve výbavičce závisí na tom, jak často budete prát a kde budete prádlo sušit.Optimální frekvence praní je 1x za 3 dny, to znamená 2 dny používám, třetí den vyperu a usuším. Delší skladování způsobuje postupné poškozování vlákna, každodenní praní zase plenky rychle opotřebovává a mohou brzy odejít.

Pokud sušíte v sušičce, stačí vám mít plenek méně, protože jsou brzy znovu k dispozici suché. Máte-li možnost sušit v zimním období plenky v bytě, u topení nebo přímo na mírném topení, je to také výhoda. Pokud celoročně sušíte plenky venku, je třeba pořídit tenké, rychleschnoucí typy.

Více o praní a sušení můžete číst v našem článku Praní látkových plen.

Průvodce sestavením výbavičky

 

author

Hana Křivánková

Dlouholetá (bývalá) zaměstnankyně společnosti, máma tří dětí, dnes ve službách školství.