Menu

Články

Recyklujeme společně

Bambusové froté s přízí z recyklovaného plastu

Anavy se opět stalo průkopníkem a zavedlo do výroby bambusové froté, ve kterém je běžná polyesterová příze nahrazena přízí vyrobenou z recyklovaného plastu. Společně tak pomáháme smysluplně využít enormní množství těžko rozložitelného plastového odpadu. Jednou naší plenou se savými jádry zrecyklujeme dvě plastové lahve!
 
Naše bambusového froté je z 80 % rostlinného původu (bambusová viskóza), zbývajících 20 % tvoří polyester v rubu úpletu pro vyšší pevnost a životnost výsledného materiálu. Ten NEpřichází do styku s pokožkou dítěte, protože pleny jsou šité tak, že tento podklad je skrytý uvnitř. V našem bambusovém froté je surovina pro těchto 20 % polyesteru získávána lokálním sběrem plastových lahví z domácností na severu Itálie, kde se následně zpracovává na přízi. Odtud náš český výrobce bambusového froté přízi z recyklovaného plastu nakupuje. Sympatická je i skutečnost, že při transformaci plastové lahve na přízi není použito chemických procesů, ale pouze mechanických (plast se drtí, následně taví, z roztavené hmoty se pak získává příze). Výhodou recyklace v porovnání s výrobou “panenské příze” je i nižší spotřeba energie a nižší produkce CO2.
 

jednou plenou zrecyklujeme dvě lahve

To že jsme pro bambusové froté začali používat přízi z recyklovaného plastu, neznamená, že nově jsou naše plenky polyesterové a že polyester přichází do kontaktu s dětskou pokožkou. Jak je vysvětleno výše – nepřichází a je zastoupen z 20% a jedná se o standardní příměs bambusového froté. Využít ji z recyklu, nám přijde smysluplné. Proč by se měl polyester vyrábět nový, když jsme jim kol kolem zaplaveni?
 
Skutečnost, že toto froté je držitelem certifikátu evropského certifikačního standardu Öko-Tex první třídy (tedy pro děti do tří let), je pro nás samozřejmostí a deklaruje bezpečnost pro nošení malými dětmi (kojenci a batolaty).
Užijte si tedy společně s námi ten skvělý pocit být o další stupeň ohleduplnější k našemu životnímu prostředí!

 

author

Jana Krátká

Máma tří dětí, příznivec všeho jinakostního (ale zároveň jakostního, tedy i značky Anavy:-)) a naše spolupracovnice.