Menu

Články

Malý byt a přebalování látkovými plenami

Byla jsem požádána popsat, jaké to je přebalovat miminko v malém panelákovém bytě, s jakými obtížemi se setkávám, a zda to pro používání látkových plen představuje nějaké úskalí. 
 
Osobně jsem byla pro používání látkových plen rozhodnuta již dávno před porodem. Měla jsem doma základní startovací výbavičku dle doporučení z webových stránek společnosti Anavy. Syn měl za svůj život na sobě jednorázovou plenku jen jednou. Byla to ta, kterou mu oblékli v porodnici po kontrole na oddělení šestinedělí hned po porodu. Šla jsem domů ambulantně, takže za pět hodin jsme byli doma, kde už jsem ho přebalila do látkových novorozeneckých kalhotek a od té doby je jeho zadeček v kontaktu už jenom s látkou. 
 


Náš byt je velmi malý, i z toho důvodu máme úzkou pračku na 6,5 kg prádla a postupně jsem se dostala k tomu, že pleny peru každý den. Syn je velmi čůrající miminko a navíc je citlivka - nemá rád setrvání v počůrané plence, pokud je to možné, tak vůbec. Ne proto, že by se opruzoval, ani mu nikde nic nečervená, ani nemá žádné vyrážky, jen prostě nemá rád mokrou plenu. Proto přebaluji tak 11-12x denně =  přes den. V noci mu dávám vkládací vrstvu "stay dry" pro pocit sucha. Hned ve třech týdnech jsem mu vysvětlila, že odmítám v noci vstávat k přebalování:-) Možná proto si to vybírá přes den, kdy mu vrstvu  "stay dry" nedávám.
 
Teď jsou synovy skoro 4 měsíce. Máme doma několik kalhotkových plen se svrchními kalhotkami a potom několik Anavy Easy plen. A do toho mnoho vkládacích vrstev, které vyměňuji.
 
Je to právě noc, která je pro nás maminky klíčová. Dávám kalhotkové pleny s větší vkládačkou, vrstvu stay dry a svrchní kalhotky. Ráno je má opravdu nacucané, ale tento systém mu neproteče.
 
Přes den ho pak balím do plenky systému vše v jednom - vždy dostane kombinaci savých jader (větší překládám ještě navíc pod pindíka – tedy na nejvytíženější místo) a přes savé jádro pak ještě celulosovou separační vrstvu. Má "načnuté" vždy několikery vše v jednom plenky. Jádro vyměňuji při každém přebalování, a když je svrchní část plenky vše v jednom vlhká, nechám ji vyvětrat do dalšího přebalování. Peru ji obden. Když dojde k ušpinění pokakáním, tak jde do prádla ihned.
 
Pak jsou situace, kdy se mi přeci jen nechce syna přebalovat tak často (například, když jdeme někam na vycházku nebo ven). To pak dávám multifunkční nebo vícevrstvou nebo čtvercovou bavlněnou doplněnou o menší bambusové jádro (kvůli savosti složené na délku). To vše do PUL kalhotek a v tom ještě fleesovou stay dry vrstvu.
 
Plenka vše v jednom by bez protečení mému synovi delší dobu nevydržela. Na to jsou ideální právě PUL kalhotky, ty mi ještě neprotekly nikdy, ale přes den mám zase lepší pocit, že nemá syn gumičky natěsno kolem nožiček, takže doma proto raději přebaluji častěji a holt i občas převlékám pročůrané oblečení. Mám takto ale lepší pocit.
 
A kolik toho v savé výbavě asi tak máme? Celkem asi 35 velkých savých jader, zhruba 12 menších a pak asi 4 dlouhá savá jádra. Pár kousků vícevrstvých vkládaček a pár kousků multifunkčních plen. Plus mám nějaké čtvercové bavlněné plenky na takové ty věci kolem (utírání apod.).  Když má syn extra čůrací den, nebo když nestihnu vyprat, tak mu dám čtvercovou plenku se svrchními PUL kalhotkami (jen ji tam vložím, většinou se mi nechce dělat nějaké sklady se snappi sponkou, i když to mám taky ozkoušené).
 


A jak je to s místem na přebalování v malém bytě? Přebalovala jsem na naší posteli, jinde nebylo místo. Nedávno mi manžel pořídil k dětské postýlce skříňku, která je tak akorát na přebalování, takže už se nemusím s malým tak často předklánět, za což jsem opravdu vděčná. Vedle této skříňky mám asi 30l koš, do kterého dávám počůrané plenky. Ty pokakané v koupelně opláchnu pod kohoutkem a hodím rovnou do bubnu pračky. Žádný zápach z nich není.
 
Jak jsem zmiňovala, mám malou pračku a peru každý den (i když pračka není úplně naplněná). Když se mi podaří vyprat ráno, abych vše pověsila dopoledne, tak druhý den můžu v mezičase prádlo posbírat a pouklízet. Vychází mi to hezky, že mám dost na přebalení z předchozího dne. Mám většinou plný klasický rozkládací sušák (ale přihazuji k plenkám do pračky i naše světlé prádlo, takže ne celý sušák jsou jen plenky).
 


Během dne a noci plenky bez problémů uschnou. Občas bývá potíž, když potřebuji vyprat i tmavé prádlo a mám ten den tím pádem dvě pračky. To peru tmavé první, aby přes den uschlo, a já jsem ho mohla večer posbírat a pověsit místo něj plenky - většina přes noc uschne a těch pár kousků, které zůstanou lehce vlhké, přehodím přes topení (které netopí, jen je to odkládací prostor), nebo se vejdou k mokrým plenkám z dalšího praní ještě nějak na sušák.

Podle rad na stránkách Anavy vždy nejdříve plenky samostatně vymáchám a odstředím, potom k nim přihodím nějaké další prádlo (pokud ho mám) a peru běžným programem na 60 st. C. Plenky jsou krásně vyprané bez žlutých fleků.
 
Když jsem byla 14 dní u sestry, která má sušičku, tak to bylo pohodlnější v tom, že jsem se svým množstvím plen mohla prát jednou za dva až tři dny. Při mé rutině každodenního praní bych tedy klidně užila daleko menší výbavu, kdybych měla sušičku. Jinak pro mě zásadní rozdíl, jestli se sušičkou nebo bez sušičky, není.
 
A když to srovnám prací situaci s miminkem s látkovými plenami se stavem před miminkem, tak rozdíl je v tom, že se na sušáku to prádlo točí. Dříve jsem měla sušák taky stále rozdělaný, ale občas byl prázdný, nebo na něm viselo suché prádlo trochu déle. Pravda, občas musím poněkud více kombinovat, co dřív a co potom, protože v našem bytě není zrekonstruovaná elektřina, a tak nemohu mít zapnuté velké spotřebiče (jako je pračka, myčka, remoska apod.) najednou, ale to bylo i před plenkami, jen na to teď narážím častěji.
 
Již mám ve skříni vyřazené novorozenecké kousky, které už jsou synovy malé, a nyní už má vše jen v rostoucí variantě. Plánujeme mít několik dětí po sobě, takže tyto kousky čekají na další miminko:-)
 
Moje zkušenost s přebalováním látkovými plenami v malém bytě každopádně říká, že pokud mi něco vadí na přebalování látkovými plenami za této situace, jsou to nedostatky toho bytu, nikoliv látkových plen:-)
 
Za společnost Anavy děkuji za sdílení zkušenosti a doporučení, která vznikla právě na jejím základě. Do budoucna přejeme mnoho zdraví a radosti...
 
author

Jana Krátká

Máma tří dětí, příznivec všeho jinakostního (ale zároveň jakostního, tedy i značky Anavy:-)) a naše spolupracovnice.