Údržba látkových plen

O praní látkových plen najdete na internetu spoustu rozporuplných informací. Ráda bych tedy shrnula, co doporučujeme my v Anavy.

 
Co s plenou po sundání z dítěte?
 
Pokud jste použili jednorázovou separační plenu, pokakanou vyhoďte do popelnice, počůranou můžete ještě několikrát vyprat spolu s plenkami. Pokud jednorázové separační plenky nepoužíváte, vyklepněte hovínko z plenky do WC, což se ne vždy podaří tak, aby na pleně nic nezůstalo. To, co na pleně zbylo, nejsnáze odstraníte sprchou. Plenu vyždímejte.
 
Následně skvrnu po kakání můžete natřít žlučovým mýdlem. Tento krok není nutný, záleží to na výkonnosti vašeho pracího prostředku.
 
Takto ošetřenou plenu vhoďte do kyblíku na pleny, kde zůstane až do praní. Do kyblíku nedávejte žádný roztok, plenám to škodí. Kyblík můžete osvěžit několika kapkami éterického olejíčku na víko. Plenky byste neměli skladovat déle než 2-3 dny, protože po této době může dojít ke vzniku plísně či poškození materiálu.
 
Praní
 
Praní doporučuji zahájit samostatným máchacím cyklem s odstředěním. Nepřidávejte žádný prostředek, stačí čistá voda. Pokud před praním máchací cyklus s odstředěním nepoužijete, plenky se celý hlavní cyklus perou ve vodě s močovinou a po nějaké době mohou začít zapáchat. Předpírka je méně vhodná, protože po ní nedojde k odstředění a tak část špinavé vody zůstane i do hlavního cyklu.
 
Poté spusťte hlavní prací program s teplotou nastavenou na 60 stupňů. Doporučuji pouze praní na 60, nikoliv na 40. K plenám můžete přidat libovolné světlé prádlo. Prací cyklus by měl trvat kolem 2 hodin, příliš dlouhý cyklus pleny zbytečně opotřebí a na kvalitu vyprání již nemá vliv.
 
Volba pracího prostředku záleží čistě na vás. Můžete použít libovolný klasický prací prášek nebo gel (nemusí být speciální dětský) nebo si můžete vybrat ze široké škály ekologických prostředků na našem e-shopu. Nedoporučujeme však používat mýdlový sliz nebo domácí směs mýdla a sody, protože je velké riziko zanášení prádla i vaší pračky.
 
Při praní plen je velice důležité nepřeplňovat pračku. Pleny jsou vysoce nasákavé a pokud je pračka příliš plná, perou se pleny v nedostatečném množství vody. Ani máchání potom neodstraní dokonale zbytky nečistot a prášku, pleny tvrdnou a mohou zapáchat. Pokud tedy máte např. pračku na 5 kg suchého prádla, doporučuji plnit pouze 4-4.5 kg plen (jedna kalhotková plena váží cca 250 g). Také není na škodu zvolit parametr "Více vody", pokud to vaše pračka umožňuje. Důležité je, aby zejména máchání proběhlo opravdu dobře. Můžete zvolit i máchání navíc. Rozhodně nepoužívejte "EKO" prací programy, jejichž cílem je šetřit vodou (což nahrazují delší dobou praní, to ale u plen nepomůže, naopak je to nadměrně opotřebuje). Odstředění proveďte na nejvyšší počet otáček, který vaše pračka umožňuje.
 
Nepoužívejte aviváž!
 
Sušení

Pleny sušte volně na šňůře či sušáku nebo v sušičce na šetrný program. Pro urychlení sušení se nemusíte obávat sušák přisunout k topení nebo i samotné plenky na topení položit, ovšem za předpokladu, že není příliš horké (= udržíte na něm ruku). Pleny sušené na topení ale bývají tvrdší.
 
Výhodné je i sušení na sluníčku, protože slunce velmi dobře bělí skvrny. Dávejte ale pozor, aby slunce nesvítilo na obrázkovou stranu plenky, protože by barvy mohly blednout.
 
 

Řešení problémů

 
Pleny jsou tvrdé, hrubé.
 
Nejlepším řešením je sušička. Pokud si ji můžete dovolit finančně či prostorově nebo nejste proti z ekologických důvodů, mohu jen doporučit. Pleny sušené bez sušičky jsou vždy o něco hrubší, než ze sušičky. Jejich změkčení pomůže následující:
 
- praní dle pokynů, tj. dostatek vody, nepřeplněná pračka
- správné dávkování pracího prostředku -- ani moc, ani málo. Důležitá je tvrdost vaší vody, od té se dávkování odvíjí.
- pokud používáte sypký prací prostředek, zkuste tekutý. Sypké prášky obvykle zanechávají více usazenin, než gely.
- použití máchadla -- máchadlo odstraní z prádla zbytky prášku a usazenin a zároveň nesníží jejich sací schopnost, jako by to udělala aviváž. Máchadla si můžete vybrat v našem e-shopu.
 
Ocet a bambusové pleny
 
Některé maminky na změkčení a osvěžení plen s úspěchem používají ocet. Panují ale obavy, že ocet ničí bambusové vlákno. Dle mé zkušenosti se toho nemusíte obávat a do máchací lázně můžete ocet v přiměřeném množství použít.
 
Pleny jsou po vyndání z pračky cítit zatuchlinou, jako mokrý hadr. Plena krátce po počurání zapáchá.
 
- příčinou může být opět přeplňování pračky a nedostatečné máchání a nedostatečné dávkování pracího prostředku, viz výše
- k odstranění zápachu spolehlivě poslouží přípravek Sanytol na prádlo, který zakoupíte např. v DM drogerii. Sanytol je účinná desinfekce a odstraní bakterie a usazeniny, které způsobují zápach. Na obalu se dočtete, že se má dávkovat do přihrádky na aviváž, ale to NEDOPORUČUJI. Doporučuji jej přidat do hlavního pracího cyklu, v množství uvedeném na obalu (= jedno víčko). Tak je zajištěno, že se následně z prádla vymáchá a nepřijde do styku s dětskou kůží.
 
TIP! Stejnou "Sanytolovou kůru" použijte po prodělaném průjmovém onemocnění na veškeré pleny.
 
 
Na plenách zůstávají skvrny.
 
Doporučuji především zvážit, jestli jsou skvrny na plenách pro vás opravdu problémem. Některé se odstraňují těžko, časem samy vyblednou a plenky nejsou svatební šaty :) Nicméně několik tipů pro vás mám.
 
- sluníčko -- krásně bělí skvrny od kojenecké žluté stolice. Snažte se ale pleny věšet tak, aby slunce nesvítilo přímo na barevnou stranu pleny, aby nevybledl potisk.
- žlučové mýdlo -- natřít skvrny před uložením pleny do kyblíku
- tekuté odstraňovače skvrn -- Vanish, Ariel Professional a další -- fungují na bázi aktivního kyslíku, poměrně účinně bělí. Ale pozor -- neponechávejte na skvrně déle, než je uvedeno na obalu, jinak hrozí poškození materiálu.
- sůl na skvrny (= perkarbonát sodný) -- bělí též na bázi aktivního kyslíku. Je možné pleny ponořit do lázně z horké vody a soli na skvrny, eventuálně přidat sůl do hlavního praní. Nikdy nesypejte sůl přímo na látku, mohla by se poškodit. Také pozor u barevných plen, protože časté použití způsobuje blednutí barev.
- chlor (Savo atd.) -- vhodné jen pro bílé pleny, protože zklikviduje opravdu vše, včetně žádoucího zbarvení plen :)) Ideální na vybělení starých a zašlých čtvercových plen. Dávkujte dle návodu na obalu.
 
 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.