Jak se orientovat v látkových plenkách

Do čeho zabalit miminko?

Před každým přebalováním si nachystáte plenky, do kterých zabalíte děťátko. Je třeba použít jednu nebo více savých plenek a jedny nepromokavé kalhotky. Savé plenky zachycují moč a stolici, nepromokavá vrstva brání protečení na oblečení. Savá vrstva leží přímo na zadečku, nepromokavá se dává na ni.

pul-nb-kalhotkovka-nb(1)

Zelená plenka = nepromokavá vrstva, bílé plenky = savé vrstvy

Proč není savá a nepromokavá vrstva sešitá dohromady v jednu plenku?

Jsou dva důvody:

  1. Byl by velký problém takový kompakt usušit (trvalo by to i několik dní)
  2. Každé dítě potřebuje v různých obdobích svého vývoje jinak savou plenku. Jinak savou plenku potřebuje také na den a jinou na noc. Různého stupně savosti balení dosáhnete výběrem vhodné savé plenky a nebo ubíráním a přidáváním jednotlivých savých vrstev, které savou plenku tvoří (některé se dokupují zvlášť).
 
MODERNÍ BALENÍ SE TVOŘÍ VRSTVENÍM = DÁM TOLIK SAVÝCH VRSTEV, KOLIK DĚŤÁTKO AKTUÁLNĚ POTŘEBUJE.

Na přebalení děťátka si nachystám jedny nepromokavé kalhotky a vybrané savé plenky. Jak se různé typy plenek na děťáko oblékají se podívejte ve Fotonávodu. Pro větší přehled názvů jednotlivých plenek se podívejte na náš slovník.

1) NEPROMOKAVÉ KALHOTKY
Svrchní PUL kalhotky zapínací 

Nepromokavé vrstvě se říká Svrchní kalhotky. Mají tvar kalhotek se zapínáním, nebo jsou to natahovací kalhotky.

Chrání oblečení před provlhnutím z plenky. Je to vnější část plenky, která vlhkost nenasává, pouze ji odpuzuje = nepropustí ji ven na oblečení.

 

 

19443uprava2Natahovací svrchní PUL

Svrchní kalhotky vyrábíme z  PULu (polyester laminovaný polyuretanem), flísu a z merino vlny. Při přebalování se dávají úplně nakonec, jsou nejsvrchnější vrstvou. 

Většinu svrchních kalhotek prodáváme v různých velikostech.

17129-1upravaNatahovací svrchní vlňáčky

Svrchní flísáčky

Většinu svrchních kalhotek prodáváme v různých velikostech.

Zapínací svrchní vlňáčky

 

 

2) SAVÉ PLENKY

Savá vrstva se skládá z jedné nebo několika látkových plenek z různých materiálů (bavlna, bambus,..)

Jejich úkolem je nasát tekutinu, když se dítě počůrá (pokaká). Plenky mohou mít různý tvar - kalhotkový, čtvercový, malý ovál, dlouhý ovál,..)

Pro větší přehled názvů jednotlivých plenek se podívejte na náš slovník. Jak se různé typy plenek na děťáko oblékají se podívejte ve Fotonávodu.

 

Jako savou vrstvu používáme tyto typy plenek:

Kalhotková plenka                              Kalhotkové plenky - plenky z několika savých vrstev bambusového froté ve tvaru kalhotek se zapínáním. Uvnitř jsou ještě přiložena vpínací savá jádra. Kalhotková plenka zevnitř
 7485(1)

Vícevrstvá plenka

Vícevrstvé plenky - obdélník sešitý z více vrstev pružného bambusového froté.

Vícevrstvá plenka ve svrchních PUL

Bavlněná čtvercová plenka 70x70 cm

Čtvercové bavlněné plenky 70x70 cm - klasické bavlněné plenky, které používaly i naše maminky.l

Čtvercová + vkládací plenka v PUL

Savá jádra - úzké oválné plenky z více vrstev bambusového froté; s patentkami.Používají se jako vpínací savé vrstvy do Anavy Easy (vše v jednom) Dlouhé savé jádro Krátké savé jádro
Vkládací plenky - úzké oválné plenky z více vrstev bambusového froté; bez patentek. Nepoužívají se samostatně, pouze jako přídavná vrstva k jiným plenkám (ke zvýšení savosti balení např. s  kalhotkovou, vícevrstvou nebo čtvercovou plenkou) Dlouhá vkládací plenka Krátká vkládací plenka

 

  PLENKY VŠE V JEDNOM

Anavy Easy Vyrábíme také plenky, které tvoří kompakt - svrchní nepromokavé kalhotky + vepnutá 2 savá jádra. Jmenují se Anavy Easy a jsou určené především na nošení přes den. Anavy Easy uvnitř

 

SEPARAČNÍ PLENKY

Celulózové separační plenky Celulózové, viskózové nebo flísové tenoučké "ubrousky", které chrání plenku před znečištěním stolicí nebo udržují dětský zadeček v suchu (viz slovník) Do balení se dávají mezi plenku a zadeček dítěte. Separační plenka na kalhotkové plence

 

 

Jak vybrat vhodnou plenku?

Výborným řešením je navštívit plenkový seminář, kde vám zkušená a nezávislá poradkyně představí různé typy plenek a seznámí vás s jejich vlastnostmi. Naše plenky si můžete prohlédnout i některé z kamenných prodejen s dětským zbožím.

Možnost "osahat" si plenky Anavy nabízí i spousta e-shopů - po telefonické domluvě vám plenky rádi ukážou.  Seznam těchto e-shopů,  kamenných prodejen i nezávislých plenkových poradkyň najdete na Kamenné prodejny, e-shopy a poradenství. 

Skvělou pomocnicí může být i látkující kamarádka, která vám ukáže plenky přímo na děťátku, zasvětí vás do péče o ně a může vám pomoci při případných počátečních nesnázích.

Pokud žádnou z výše uvedených možností nemáte, doporučujeme nekupovat celou výbavu naráz a zakoupit si raději Testovací sadu, ve které najdete základní typy plenek a snadno zjistíte, který systém vám vyhovuje a které plenky vašemu děťátku nejlépe sedí.


Přehled plenek

Ať už se chystáte látkovat novorozené miminko nebo staršího kojence, který byl doposud na papírových plenkách, podívejte se na obrázkový Přehled plenek a jejich charakteristika, pomůže vám v základní orientaci.

 Fotogalerie

Můžete se také podívat, jak vypadají naše plenky na dětech různého věku a váhy - ve Fotogalerii (u každé fotky jsou údaje o věku a váze dítěte na fotce)

 

Jak kombinovat naše plenky?

Pokud si nejste jistí, jak plenky kombinovat = "co k čemu patří a co s tím", podívejte se na článek s fotonávody Jak kombinovat naše plenky.

Jak plenku na dítě správně nasadit?

Nejlepším pomocníkem pro správné přebalení jsou naše videa - vytvořili jsme na youtube sérii krátkých videonávodů ke každé plence,které vám pomohou se správným nasazením plenky na dítě. Najít zde můžete i několik návodů na sklady ze čtvercové plenky.

Jaká je cena výbavičky?

Zvažte, kolik peněz chcete do výbavičky investovat - v tom vám může pomoci článek s Tabulkami pro novorozence pod i nad 3,5 kg i pro dvojčata. Najdete v nich čtyři návrhy výbaviček a informace,  kolik plenek pořídit a kolik vás to bude stát.


Slovník plenkových pojmů:

Svrchní kalhotky - Je to vnější plenka, která je voděodolná -chrání oblečení před provlhnutím z plenky. Vyrábí se z PULu (polyester laminovaný polyuretanem), z flísu nebo z merino vlny.

Kalhotkové plenky - plenky z více vrstev materiálu (většinou bambus nebo bavlna) sešité do tvaru kalhotek (vypadají podobně jako jednorázové plenky) Zapínají se na patentky, suchý zip nebo snappi sponku. Kalhotkové plenky Anavy mají uvnitř ještě dvě odnímatelná savá jádra, která zvyšují savost plenky. Na kalhotkové plenky je třeba dát svrchní kalhotky, nemají žádnou nepromokavou vrstvu.

Savé jádro - úzká oválná plenka z bambusového froté. Vyrábíme krátké a dlouhé savé jádro. Savá jádra jsou opatřená patenkami, dají se do plenky připnout

Vkládací plenka - totožný produkt jako savé jádro, ale bez patentek.

Anavy Easy - plenky vše v jednom. Skládají se ze svrchních nepromokavých kalhotek pošitých flísem a ze dvou savých jader, krátkého a dlouhého. Jsou určené pro snadný pohyb dítěte, nejsou tak savé jako kalhotkové plenky, protože jsou úce střižené a mají menší počet savých vrstev.

Vícevrstvé plenky - plenky ve tvaru obdélníku sešité z více vrstev bambusového froté. Pružné, savé. Ve střední části mají 4 vrstvy, na krajích 2 vrstvy. Dají se poskládat na třetiny nebo na kalhotkový sklad, který dobře těsní kolem nožiček, pokud má dítě ještě řídkou stolici.

Snappi sponka - gumová sponka se zoubky, slouží k zafixování plenkových skladů.

Čtvercové plenky - bavlněné plenky nejčastěji vel. 70x70. Lze je na dítě poskládat mnoha způsoby (sklady). Rychle schnou, jsou méně savé.

Tréningové kalhotky - plenky ve tvaru kalhotek určené k natahování přes boky (jako spodní prádlo) Skládají se z několika vrstev bambusového froté a svrchní nepromokavé PUL vrstvy. V případě potřeby se dají rozepnout (patentky). V pase mají na každé straně dvoje patentky, takže jde o jedno číslo regulovat velikost.

Separační plenky celulózové a viskózové - doplňkový sortiment k plenkám. Tenké "ubrousky", většinou z celulózy nebo viskózy. Celulózové chrání plenku před znečištěním tekutou stolicí, je tedy vhodná pro nejmenší děti, viskózová má stay-dry efekt, kdy propustí tekutinu do plenky a zpátky už ne, takže dítě je pocitově ve větším suchu. Používá se tedy především na noc. Počůrané separační plenky (viskózové i celulózové) se mohou několikrát vyprat, pokakané se vyhazují do popelnice.

Separační plenky flísové - mají tvar obdélníku, chrání plenku před znečištěním a udržují dětský zadeček v suchu - nepropustí tekutinu zpět k pokožce dítěte. Perou se spolu s látkovými plenkami, vydrží několik let.

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.