Časté dotazy

Jaký je rozdíl mezi SIO a AIO?

SIO je z anglického "snap in one". Říká se jim také AI2, neboli "all in two". Je to plenka, která se dává dohromady sepnutím vnitřních částí do svrchních kalhotek. AIO je z anglického "all in one" , je to tedy plenka, kde je vše sešité dohromady. Naše Anavy Easy jsou tedy spíše SIO, ale v české terminologii se těmto plenkám říká AIO, protože plenky, které jsou sešité v jeden celek, se dnes už téměr nevyrábí - špatně schnou.


Je vhodné sestavit si výbavu jen z plenek Anavy Easy (vše v jednom)?

Není, Anavy Easy jsou koncipovány jako štíhlé a úzké plenky vhodné na období aktivity - převalování, plazení, lezení, chození.. Mají méně savých vrstev, než např. kalhotkové plenky a jsou méně spolehlivé proti protečení. Na noc je tedy úplně nedoporučujeme, stejně tak na dlouhou procházku bez možnosti přebalení. Pro hodně čůrající děti mohou být málo savé. Doporučujeme si výbavu nakombinovat z více druhů plenek a především nejprve vyzkoušet, které plenky dětem nejlépe sedí, potom teprve dokupovat výbavičku.

 

Jaký je rozdíl mezi jednovelikostní kalhotkovou plenkou a noční XL plenkou?

Noční XL plenka je větší a širší, ušitá z více vrstev materiálu. Uvnitř je extra dlouhé savé jádro nebo vícevrstvá plenka vel. M. Není vhodná dříve, než dítě dosáhne 7 kilo, do té doby je na něj příliš objemná.

 

Musím dítěti pořizovat na noc noční plenku?

Ne, noční XL plenka je určená pro děti, kterým savostí nestačí jednovelikostní kalhotková plenka. Pokud jednovelikostní plenka dítěti stačí, není důvod k pořizování objemnější plenky.

 

  

Kdy je dobré přejít na tréningové kalhotky?

Kalhotkové plenky jsou vhodné v období, kdy dítě začíná chodit na noční a má "sem tam" nehodu. Není vhodné je používat, když "chceme začít" dítě odnaučovat a dítě se ještě standartně počůrává do plenek, pouze občas se nám to podaří "vychytat". Tréningové kalhotky nejsou tak savé, jako kalhotkové plenky, silné nebo dvojí počůrání by nemusely zadržet.

 

 

Mám starší dítě, které se počůrává v noci. Je vhodné použít tréningové kalhotky?

Záleží na tom, jak silně se dítě počůrává. Pokud se počůrává tak, že je "durch" mokré prostěradlo i matrace, tréningové kalhotky vám pravděpodobně stačit nebudou.

 

Může být dítě alergické na flís?

Ano, je to možné, malé procento dětí vykazuje alergickou reakci při kontaktu s flísem. Pro tyto děti zvolte plenky, které jsou bez flísu. Nejsou vhodné ani flísové separační plenky.

 

Mám pořídit viskózové nebo celulózové separační plenky?

Záleží, co od separačních plenek očekáváte. Pokud chcete uchránit plenku před silnějším znečištěním stolicí, zvolte celulózovou separační plenku. Pokud chcete, aby byl dětský zadeček více v suchu, zvolte viskózovou separační plenku.


Kolikrát mohu separační plenky vyprat? 

Separační plenky (viskózové a celulózové) je možné prát, dokud nejsou natržené. Natržené separačky již neperte, odtrhnutý kousek separačky se může otvory v bubnu dostat ven a namotat se do pohonného systému pračky.

 

Mohu separační plenky splachovat do WC?

Viskózové ani celulózové separačky do WC nesplachujte, jsou sice rozložitelné, ale nestihnou se rozložit za tu krátkou dobu, kterou jim trvá cesta do čističky - tam jim nerozložené separačky dělají neplechu.  

 

Chci pořídit svrchní vlňáčky, ale bojím se, že jsou složité na údržbu.

Péče o vlňáčky není složitá, je jen jiná. Perete, jen když jsou ušpiněné od stolice začnou zapáchat močí - což může být klidně pouze 1x za 3 týdny. (je to individuální) Po každém použití se nechají provětrat - díky struktuře vlákna a vlastnostech lanolinu se na nich nedrží žádné bakterie. Pokud je vyperete, je potřeba je nalanolinovat = dodat jim lanolin tak, aby byly znovu voděodolné. Připravíte si jednoduchou lanolinovou lázeň (více viz. Vlňáčky) a chvíli v nich vlňáčky lehce promačkáte, vyždímete a usušíte. 

 

Jak poznám, že je PUL na plenkách poškozený a protéká?

Udělejte jednoduchý test podle našeho videa: Poškozený PUL

Pokud plenky provlhají jen v oblasti kolem třísel, popř. u suchých zipů nebo patentek, znamená to, že vnitřní plenka je příliš nasáklá. Je tedy třeba přidat další savou vrstvu, změnit typ plenky za savější nebo častěji přebalovat.

 

Co dělat, když suché zipy už dobře nedrží?

Pravděpodobně jsou zanešené usazeninami z prášku nebo tvrdé vody při praní. Namočte plenku do odvápňovací lázně podle návodu v našem videu http://blog.anavy.cz/2016/04/latkove-pleny-anavy-pece-o-pleny-plenka.html

Pokud se ukáže, že máte plenky zanešené usazeninami, doporučujeme upravit prací rutinu: http://blog.anavy.cz/2015/11/usazeniny-vodniho-kamene-prasku-v.html

Budu prát plenky každý den, abych nemusel (a) pořídit tak velkou výbavičku.

Plenky nejsou stavěné na dlouhodobé praní každý den, počítá se s praním každý třetí den. Každý den prát samozřejmě můžete, ale plenky se opotřebí 3x rychleji a je tedy možné, že se vám po roce začnou rozpadat a není možné ji reklamovat. Trochu jiná situace je s novorozeneckými plenkami - vzhledem k tomu, že jsou používány poměrně krátké období, je možné je prát častěji a ušetřit tak peníze díky menšímu nakoupenému množství plenek. I tady je ale třeba počítat s rychlejším opotřebením, které nelze reklamovat.

 

Plenky jsou příliš tvrdé

Pokud nemáte sušičkou, plenky většinou trochu zhrubnou. Plenky také mohou "přeschnout" při sušení na teplém topení. Pokud se vám zdá, že plenky jsou nadměrně hrubé, zkuste "odvápňovací" kúru - plenky mohou být zanešené minerálními usazeninami. http://blog.anavy.cz/2016/04/latkove-pleny-anavy-pece-o-pleny-plenka.html . Pokud se ukáže, že máte plenky zanešené usazeninami, doporučujeme upravit prací rutinu:

http://blog.anavy.cz/2015/11/usazeniny-vodniho-kamene-prasku-v.html


Je lepší skladovat plenky nasucho nebo namokro?

Plenky se skladují na sucho (tzn. po použití dám do kyblíku s víkem, popř. přemáchnu od stolice a vyždímám, nepřidávám žádnou další vodu). Skladování namokro (naleju do skladovacího kbelíku vodu) neprospívá textilnímu vláknu, které se dřív rozkládá.

 

Co dělat se skvrnami na plenách

Pokud nechcete na plenkách skvrny, je důležité nenechat na nich stolici zaschnout. Pokakané plenky zbavíme zbytků stolice, lehce vymáchneme a potřeme žlučovým mýdlem. Poté skladujeme spolu s ostatními plenkami. Při praní na 60° se spolehlivě zničí všechny bakterie, flekatá plenka tedy není znečištěná, je to jen zbytek barviva z dětské stoličky, který ničemu nevadí.

 

Proč je lepší prát v komerčně prodávaných prášcích než v např. v domácím mýdlovém slizu? 

Komerční prášky mají upravený poměr účinných složek tak, aby správně změkčil vaši vodu, vypral špinavé prádlo a nezanechal v něm usazeniny. Pro každou tvrdost vody by měl mít upravené dávkování (viz obal) Tohoto nejste schopni doma dosáhnout. Vystavujete se riziku, že v plenkách zůstanou minerální usazeniny z vody a z prášku a plenka tvrdne, křehne, objevují se dírky a prořídlá místa. Mýdlo se chová jako aviváž - obaluje vlákna, v takto obalených vláknech se daří bakteriím, které plenku pomalu likvidují. Používáním domácího prášku ztrácíte nárok na reklamaci.

 

Plenky začaly zapáchat

Pokud se stane, že plenky najednou začnou zapáchat, je třeba je vydesinfikovat - použijte přípravek Sanytol, který přidáte do hlavního praní. (dávejte do hlavního praní, ne místo aviváže, je třeba, aby se důkladně vymáchal) Zkuste upravit prací rutinu, protože je velmi pravděpodobné, že pračka pere plenky v malém množství vody a moč se z nich dobře nevypláchne. Pusťte vždy před pracím cyklem samostatné máchání s vypouštěním vody, aby se z plenek moč vyplavila a ony se praly v čisté vodě. Nepoužívejte ekoprogramy, šetří vodou. Praní plen -článek

 

Mám na plenkách skvrny - jak je dostat pryč? Je plenka nezávadná i se skvrnami?

Někdy pomůže změna prášku, někdy správné dávkování prášku vzhledem k tvrdosti vaší vody. Vhodné je také pokakané plenky ihned zbavit stolice a flek potřít žlučovým mýdlem, případně přemáchnout. Pomoci může i používání celulózové separační plenky, která stoličku zachytí (pokakanou vyhodíte do popelnice) a na plence zůstane jen slabší otisk, který se snáz vypere. Když plenku vyperete na 60° a zůstane tam flek, je to jen barvivo, které ničemu nevadí, plenka je i přesto hygienicky nezávadná.

Mohu přidávat desinfekci na praní  (Sanytol apod.) do každého praní?

Rozhodně to nedoporučujeme, desinfekce jsou poměrně agresivní a při častějším použití by neúměrně dráždily dětskou pokožku, navíc negativně ovlivňují životní prostředí, jsou toxické pro vodní organismy. Praní na 60°zničí spolehlivě běžné bakterie. Desinfekci doporučujeme při prodělaném průjmu, salmonele, rotavirech, atd.

 

Jak často je vhodné dítě přebalovat? Je nějaký rozdíl mezi látkovými a jednorázovými plenkami?

Především novorozenci a mladší kojenci by měli být přebalování co nejčastěji. Moč se už po dvou hodinách rozkládá a vzniká čpavek, který může dráždit citlivou pokožku dítěte. Delší pobyt v pokakané plence často způsobuje silné opruzeniny. Novorozenci se denně (24 hod.) přebalují 8-9x (podle počtu stoliček a počůrání, to je individuální, někteří i víckrát), větší děti cca 7x. Mimo noc by obecně neměly být na dítěti déle než 3 hodiny.

V noci přebalujeme pokaždé, když se dítě probudí na kojení a je pokakané. Novorozence přebalujeme při každém kojení, starší děti, které už v noci nekakají, jen tehdy, pokud v noci hodně pijí a čůrají, nebo pokud jim pobyt v mokré plence způsobuje opruzeniny.

Rozdíl v četnosti přebalování mezi látkovými a papírovými plenkami není - i v jednorázových by se měly často přebalovat, přestože výrobci tvrdí, že je zadeček "v suchu" - moč se rozkládá a dítěti škodí, stolice dráždí pokožku. Navíc absorbční gely uvnitř plenky odvádí vlhkost nejen z povrchu plenky, ale také z dětské pokožky, čímž ji nadměrně vysušují, citlivým dětem to může způsobit velké opruzeniny.  Děti v jednorázovkách je třeba mnohem víc promazávat, než děti v látce, tam opravdu jen lehce.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.