Menu

Články

Žili byli bratři... čtyři

Bydlení na Modré Hůrce zní jako z pohádky. Že tuhle vesničku najdete v pohádkové jihočeské krajině, už vás potom nepřekvapí. Vede sem pět cest a všechny vás dovedou ke kostelíku, který měl kdysi modrou barvu a dal obci s vyvýšenou polohou půlku jména.

Na místním statku zděděném po předcích tu kraluje pan Jan Tůma s partnerkou Helenou. Společně se starají o psa, kočky, králíky, kozy a běžce (druh kachny). Žijí dobrodružným životem - rádi cestují, jezdí pod stan, v zimě na hory, v létě sjíždí řeky na kanoi. V pohádce míval král tři syny, pan Tůma vychovává syny čtyři - staršího Davida z Helenina prvního manželství a „mladšího“ Jana, Thea a Bena – šestiměsíční trojvaječná trojčata, počata, slovy maminky Heleny, „přirozeně a z velké lásky“ :-)

Zvládnout domácnost s pěti chlapy není hračka, zvlášť, když desetiletý David pravidelně dojíždí na tréninky, a na šňůře vám každodenně visí čtyřicet látkových čtverců - paní Helena se totiž rozhodla používat látkové plenky a její nadšení během těch šesti měsíců neochladlo - spíš naopak. Plánuje dovolenou a hledá ubytování s pračkou.

Jak to chodí v domácnosti, kde se látkují půlroční trojčátka, jsme si s paní Helenou povídaly on-line.

Kdy jsem naposledy spala víc než tři hodiny v kuse

Nechci nikoho naštvat, ale spím běžně denně 6-8 hodin. Kluci jsou hodně klidní. Pořídili jsme Hacky, máme je zavěšené hned u naší postele. V osm večer se kluci najedí a spinkají až do sedmé hodiny. Občas se k ránu jeden probudí, můj muž má lehké spaní, takže než se stačím probrat, pohoupe, uklidní a děti spí dál.

Jak vypadá náš běžný den

Ráno kolem osmé klukům pořádně umyji po dlouhé noci zadečky, přebalím a dám jim najíst, pak si tak do půl desáté hrajeme, potom postupně odpadnou a spinkají do dvanácti, to mají oběd. Zase chvilku pohrajeme a odpočívají. Kolem čtvrté přichází muž se starším synem. Kluci si dají další jídlo a jdeme ven. Do sedmé hodiny děláme všechno možné, hrajeme si, já u toho třeba peču nebo děláme úkoly. Davídek ale většinou všechno zvládne sám a já mu do toho nemluvím – nechci mu školu znechutit víc, než už to je :-). Po sedmé koupání, pomáhají všichni, je to velká sranda. Davídek kluky svléká, já koupu, muž krmí a nebo naopak. Kluci se nají, položíme je do Hacek a za chvilku spinkají.

Jak využíváme pečovatelku

Abych řekla pravdu, moc jsem se téhle služby bála a původně jsem žádnou nechtěla. Pak jsem si ale řekla, že když nám stát nám dá rodičovský příspěvek jen na jedno dítě, ale nabízí rodinám s vícerčaty pomoc v domácnosti, tak to zkusím. Kdybychom dostali rodičovský příspěvek na všechny děti, určitě bych si paní na pomoc zaplatila. Nakonec všechno dobře dopadlo, pečovatelky Marcelka a Simonka jsou úžasné, střídají se ob týden, pomohou mi se vším a kluky zbožnují. Chodí od devíti ráno do jedné odpoledne. Poklidí, někdy uvaří nebo upečou. Ohledně plenek je to tak, že já ráno dám prát plenky, holky pověsí a pak jen složí napůl, nežehlíme. O víkendu to zvládám sama.

Největší rozdíl v péči o jedno a tři děti

S péčí, řekla bych, žádný rozdíl není. Jen se cítím trochu omezená v mobilitě. Nemůžu se jen tak sebrat a jet s dětmi třeba k babičce nebo do města na nějaký sraz, třeba nosících maminek. Tohle všechno jedině s mužem, sama bych to nezvládla.

První myšlenka na ultrazvuku

První myšlenka byla ,, Jé super, čekáme dvojčátka, těším se!,, Další den jsme vyrazili na speciální UTZ a tam nám oznámili, že ale vidí tři. První okamžik jsem probrečela, obrovský strach a otázka ,,Co budeme dělat?,, Během hodiny se mi všechno uleželo a já měla obrovskou radost, s mužem jsme se jen smáli, až to všem oznámíme.

Reakce rodiny

Moje babička nám na trojčátka řekla, že už nevíme, co by jsme roupama dělali.:-)

Jak kluky od sebe poznám

Kluky poznám, jsou každý úplně jiný. A čím jsou větší, tím víc je to zřejmé.

Jak nakrmit tři děti zároveň

Kloučky mám kolem sebe v posteli různě napolohovaný, abych je měla co nejblíže a postupně si je beru k sobě a nakrmím jednoho po druhém. Každého dám po krmení vedle sebe na bříško, odkrknou si jako velký chlap.:-)

Jaká jsem máma

To neumím říct. Hodně ráda všechno řeším, ale to asi každá z nás.

Jak teď dobíjím baterky

Třeba jako teď, zapálím si svíčky a dám si sklenku bílého nebo vymalovávám mandaly.

Moje první zkušenost s látkováním

Až ted s trojčaty, předtím jsem to všechno sledovala na Facebooku a kochala se plenkami.

Proč jsem se pro látkové plenky rozhodla

Když pominu jejich krásu, tak určitě kvůli zdraví a odpadu z jednorázovek. Vůbec jsem si nedokázala představit kam bychom je vyhazovali, ani nemáme popelnici, všechno vytřídíme.

Jak vypadá naše plenková výbavička

Začala jsem se svrchními novorozeneckými Rumparooz a teď mám troje PUL Anavy a troje svrchní flísové, také Anavy. Pak 120 čtverců, 40 separaček a troje Anavy Easy Sweet Monkey.

Nejoblíbenější typ plenek

Svrchní a čtvercové. Čtvercové jsou pro mě opravdu nenáročné. Přes den dávám PUL svrchní a na noc flísové svrchní.

Jak se přebalují tři miminka zároveň

Přebaluji všechny najednou. Vždycky před jídlem, jinak průběžně kontroluji suchost plenky a podle toho přebalím i mimo pravidelné přebalování.

Jak často u nás jede pračka

Peru každý den jednu pračku, plus jednou za týden dvě. Sušičku nepoužívám, čtverce jsou suché za chvilku.

Kolik času denně zabere péče o pleny

Tak 15 minut. Víc to nebude.

Co vše to obnáší

Dát plenky do pračky, pověsit, složit na půl. Je to stejné, jako u běžného prádla, jen plenky jsou bez žehlení.

Jak dlouho a kde plenky schnou

Plenky suším buď venku, v koupelně, nebo u pece, tam je to otázka hodinky a jsou suché. Jinak v poledne je mokré věšíme a druhý den sbíráme. Suché jsou ale už ten den večer.

Jak často musím přebalovat

Přebaluji průměrně sedmkrát za den.

Jaké plenky používám v noci

Na noc dávám klasický sklad na draka ze čtverců a flís separačku, navrch flísové svrchní kalhotky. Vydrží celou noc.

Kdy použijeme papírové plenky

Zatím používáme výhradně látkové. Jen když třeba hlídá babička, tak ta dává papírové, ale i ji to naučíme.:-) Dovolenou už řeším teď, vůbec nevím jak to udělat, abychom mohli mít na dovolené látkovky. Hledám ubytování s pračkou.:-)

Jak jsem s látkovými plenkami spokojená

Mám pocit, že dělám něco víc pro naše děti a taky mám čisté svědomí ohledně odpadu. A nevýhody nevidím žádné, snad jen právě ty dovolené. Chtěla bych látkovat i tam a doufám, že mi to bude umožněno.

Jaký typ plenek bych ráda vyzkoušela

Zatím zkoumám. Mám to, co jsem chtěla a jsem spokojená. Samozřejmě víc krásných Anavy Easy by mi nevadilo.:-) Líbí se mi i kalhotovky, tak možná ty.

Co bych vzkázala maminkám, které mají obavy z používání látkových plenek

Nebojte se a pojďte do toho. Je to pocit svobody, žádné supermarkety a shánění plenek v akci. Miminko jako v bavlnce a pocit přidané hodnoty k nezaplacení. A když to zvládne muž i můj desetiletý syn, tak bych se toho nebála. A jestli můžu jednu radu, tak se nelekejte širokého sortimentu, začněte s málem a časem sama poznáte, co je pro Vás nejlepší.

Moje předsevzetí do nového roku

Zhubnout :-))) a víc žít přítomný okamžik.

author

Hana Křivánková

Dlouholetá (bývalá) zaměstnankyně společnosti, máma tří dětí, dnes ve službách školství.