Menu

Blog

Proč používat látkové vložky?

Téma menstruace je bezpochyby téma citlivé. Hranice citlivosti na intimní témata se však postupem času velmi posunuly, a dnešní generace žen to má diametrálně jinak, než generace našich maminek a babiček.

Mladé ženy a ženy, které ke svému ženství přistupují více vědomě, již nevnímají menstruaci jako tu největší šlamastiku, kterou jako ženy do vínku dostaly, dokonce jsou schopny o ní i otevřeně mluvit a „své dny“ nemaskovat z pocitu studu.

Zcela veřejně se již objevují i články a informace, čím ženu menstruace obohacuje, a jak se svojí cykličností v průběhu menstruačního cyklu zacházet ku vlastnímu prospěchu. Což do značné míry pomohlo i mužům:-) Minimálně v jejich zmatenosti ženou:-) A nemálo žen postupně přichází i na to, že není tak úplně jedno, s čím jejich tělo přichází do styku, jak se u toho fyzicky cítí a jaký dopad má jejich menstruace, respektive použití nezbytných pomůcek, na životní prostředí.

Náš počin shrnout důvody, proč používat látkové vložky, vychází právě z naší vlastní proměny. Mnohem více nyní vnímáme potřeby našeho těla. To vše s přesahem na globálnější vnímání sebe v rámci prostředí, jehož stav svým počínáním nemálo ovlivňujeme.

Takže proč?

Látka je látka a sebekvalitnější, sebedražší a sebejemnější jednorázové vložky vám nemohou být na vlastní tělo tak příjemné jako látkové.

Látkové vložky jsou prodyšné a měkké bez pocitu lepkavosti a čehosi neforemného "tam dole". Díky prodyšnosti se také nemusíte obávat zápachu.

Látkové vložky jsou poddajné, přizpůsobí se pohybům vašeho těla a nešustí.

Látkové vložky neobsahují absorbenty ani parfemaci, nemusíte se tedy obávat, že do vašeho těla přejde něco chemického.

- Látkové vložky můžete užívat s vědomím, že nepřispíváte do celosvětového enormního množství odpadu vyprodukovaného používáním jednorázových menstruačních pomůcek, a jste tak více v souladu s filozofií Zero Waste.

(Jen pro zajímavost uvádíme výpočet o množství odpadu: balíček 5 ks denních vložek (Libresse Normal Ultra thin) 32 g = 6.5 g / ks / Krabička slipových vložek Carefree Large 41 ks = 160 g = 3.9 g / ks: - za cyklus je to pak 291 g - za rok 3 785 g - za život (37 let menstruace): 140 kg odpadu (počítáno suchého, při absorpci to je pak ještě mnohem více!))


- I když na počátku vás čeká finanční investice, která může mít nepříjemný psychologický efekt, tak v konečném důsledku ušetříte. Jak můžete vidět v tomto srovnání nákladů. Uvádíme náklady na 28denní cyklus při používání jednorázových vložek (při pětidenní periodě a 23 dnech mimo periodu):

  • 23 slipových vložek (varianta jednorázové EKO: 70-120 Kč / klasické: 30 Kč)
  • 3 dny 7 vložek denně = 21 denních + nočních vložek (varianta jednorázové EKO 159-262 Kč / klasické: 126 Kč)
  • 2 dny 5 vložek denně = 10 denních vložek: (varianta jednorázové EKO 80-124 Kč / klasické:  60 Kč)
  • Celkem za cyklus: varianta jednorázové EKO 309 - 506 Kč / klasické: 216 Kč
  • Celkem za rok (13 cyklů):  varianta jednorázové EKO 4 017 - 6 578 Kč / klasické: 2 808 Kč
  • Celkem za život (13-50 let = 37 let):  varianta jednorázové EKO 148 629 - 243 386 Kč / klasické: 103 896 Kč
  • Pořizovací cena výbavy nejkvalitnějších látkových vložek:
    7x slipová po 260 Kč + 3x noční po 270 Kč + 10x denní po 265 Kč = celkem 5 280 Kč (při životnosti 5 let = 1 056 Kč za rok) - jsou to tedy poloviční náklady, než když kupujete vložky jednorázové! S variantou EKO jste dokonce na čtyřnásobku ušetřených korun a stále EKO!


A proč používat zrovna ty od nás - Anavy Intimate?


Věnovali jsme nemalé úsilí vývoji vložek, které výše zmíněné body promění na realitu
 a nenechají je uvíznout v nenápadné mlze dobře naformulovaných propagačních hlášek.

látkové vložky

Naše vložky jsou tedy nejenom dobře savé, prodyšné a schopné tekutinu zadržet, ale navíc vám nevytvoří pocit objemnosti. Lze tedy bez pochyb říci, že jsou to vložky diskrétní. Tohoto jsme docílili jak volbou materiálu (a testovali jsme nemálo, než jsme našli to pravé ořechové), ale i tvarem (přesýpací hodiny). Díky tomuto tvaru vložka dobře drží na místě a zajišťuje tak ochranu vašemu prádlu. To jsme ještě více podpořili křidélky, která jsou tenká a nepřidávají na objemu. V neposlední řadě pak svou roli hrají i zapínací patentky. Ty jsou maximálně ploché, takže o nich nebudete vědět ani při sezení.

A protože vám chceme pro vaše dny poskytnout i luxus a krásu, vyrábíme je z látek s krásnými vzory.

Neváhejte se podívat na naše video, kde vám vše nejenom vysvětlujeme, ale i ukazujeme.

Oprávněné obavy

I přes výčet všech pozitiv mohou samozřejmě nadále panovat obavy. Nejčastější jsou:

Náročná údržba

Vzhledem k tomu, že vložky není třeba předepírat a stačí prát je na 60 st. C s vaším běžným prádlem (tedy žádné praní navíc), údržba nijak zvlášť náročná není. Stačí si doma vyčlenit nějaké místo, kde použité vložky uložíte, než je budete moci vyprat. Skvěle vám k tomu může posloužit náš pytel na pleny. Doporučujeme velikost S.

Na téma obavy z praní a hygieny si můžete přečíst více v tomto plakátku s odpověďmi na obávané otázky.

Nedá se s nimi fungovat mimo domov (manipulace)

S vědomím této oprávněné obavy jsme spolu s vložkami vyvinuli i skladovací a přepravní kapsičku (prodyšnou proti zapaření, ale zároveň nepropustnou), ve které můžete mít nachystanou čistou vložku v kabelce, a do které pak můžete tu použitou uschovat a dopravit ji domů na vyprání.

Látkovou vložku si budu muset častěji měnit

Nemusí být pravda. Záleží, jaké látkové vložky si pořídíte. Naše Anavy vložky jsou vyvinuty tak, aby se četnost ve srovnání s jednorázovými vložkami nenavyšovala. Frekvence výměny s našimi vložkami je stejná jako s vložkami jednorázovými.

A jak dojít k optimálnímu počtu, kolik jich budete potřebovat?

Zde můžeme jen stěží uvést nějaké konkrétní číslo, je to velmi závislé na síle a průběhu vaší menstruace. Jiná může být v první dny, jiná uprostřed a jiná např. poslední dva dny. Některé ženy na konci jen špiní a v noci takřka nekrvácí, jiné mají stejně silné krvácení po celou dobu a potřebují kvalitní jištění i v noci.

Je tedy třeba se zamyslet, jak to s vaší menstruací je. Dojdete tak k typu vložek podle velikosti a savosti, které si potřebujete pořídit. Druhy dle savosti a jejich rozměry jsou vždy uvedeny v popisu na našem e-shopu. Určitě doporučujeme pořídit slipové, pokud ke konci menstruace jen špiníte, a stejně tak Night nebo Night plus, pokud v noci krvácíte vydatně. Denní pak zvolte podle intenzity vašeho krvácení. Jejich počet, tedy kolik jich nakoupit, pak bude také záviset na tom, jak často pereteS počty to při prvním nákupu nepřehánějte, pokud dojdete ke zjištění, že vám nakoupený počet kusů nestačí, můžete si je během měsíce, než přijde další menstruace, dokoupit.

A pokud jste zvyklé uprostřed cyklu (ve fázi ovulace), kdy je zvýšená sekrece, užívat jednorázové slipové vložky, jednoduše můžete přejít na slipové látkové. Naše Anavy jsou ve variantě slipové tak tenké, že o nich opravdu nebudete vůbec vědět. Pochvalují si je i ženy, které používají menstruační kalíšek a chtějí jen tzv. jištění.

V případě dotazů nás samozřejmě neváhejte kontaktovat a přejeme vám mnoho radosti ve vašem ženství a vědomém přístupu k životu:-)

author

Jana Krátká

Máma tří dětí, příznivec všeho jinakostního (ale zároveň jakostního, tedy i značky Anavy:-)) a naše spolupracovnice.