Menu

Články

Nejčastěji zmiňované nevýhody látkových plen

Také patříte mezi ty, co si rádi srovnávají plusy a mínusy? Pak jistě víte, že každá mince má dvě strany. A v případě látkových plen jsou jednou stranou této pomyslné mince důvody poukazující na to, že používání látkových plen je nevýhodné. V tomto článku uvádíme ke každé takové takzvané nevýhodě naše stanovisko, ani ne tak z pozice výrobce, ale jako maminky, které se kdysi o používání látkových plen také rozhodovaly, a nakonec je i používaly.

Složitá orientace v typu plen

Do značné míry můžeme dát tomuto tvrzení za pravdu, ale je to dvacetiminutová pravda. Zhruba tolik času vám totiž zabere se v problematice látkových plen zorientovat. Na našem webu najdete několik článků, které vám to velmi usnadní. Např. Jak začít s látkovými plenami?, Přehled typů látkových plen, Jak se orientovat v přebalování látkovými plenkami, Přebalování s látkovými plenami - rady, tipy, doporučení, Jak na výběr značky látkových plen.

Časová náročnost

Toto tvrzení patří do 20. století, ne do století 21., kdy látkové pleny prošly takovým vývojem, že pokud máte automatickou pračku a perete si doma prádlo sami, tak skutečnost, že k běžnému prádlu přidáte navíc látkové pleny, nijak zvlášť časově nezatěžuje. Dnešní látkové pleny se totiž nemusí ani předepírat, ani vyvářet, dokonce ani žehlit a skládat. Po sundání pleny z dítěte ji místo do odpadkového koše hodíte do koše plenového, maximálně odstraníte stoličku, pokud na plence nějaká je. Můžete to brát jako trénink na dobu, která brzy nastane, kdy vaše dítě již bude kakat na nočník či do záchodu a bude na vás volat „UUUUŽ!", abyste přišli utřít zadeček a spláchnout:-) Vše se dá změřit a spočítat, takže pro ty z vás, co máte rádi fakta, jedná se o 15 minut navíc za dva dny. Zákulisí přebalování vám více poodhalí článek Přebalování s látkovými plenami - rady, tipy, doporučení.

Více práce s pracím procesem, nutno vyvářet a žehlit

Ano, je pravda, že o praní budete muset malinko více přemýšlet, rozvrhnout si ho, aby vám čisté pleny nechyběly. Maximálně lehce upravit svoji prací rutinu, viz náš článek Praní látkových plen. Ale to je vše. Žádné úkony navíc praní plen nevyžaduje, dnešní látkové pleny se nevyváří ani nežehlí. Když dáváme do prádelního koše ušpiněné tričko na vyprání, přijde nám to jednoznačné, ani by nás nenapadlo hodit ho raději do odpadkového koše a jít si koupit nové jen proto, že ho musíme prát. Podobně jednoznačné nám to přijde s dětskými plenami.

Složité přebalování

Řekli bychom spíše jiné, než složité. U látkových plen je oddělená savá vrstva a svrchní kalhotky. Avšak i savá vrstva má podobu zapínacích kalhotek - stejný systém zapínání jako u jednorázových plen. Onu složitost představuje tedy pouze obléknutí jedné vrstvy navíc oproti jednorázovým plenám. Více o tom píšeme v článku Jak se orientovat v přebalování látkovými plenkami.

Dítě musí být přebalováno častěji

Není tak úplně pravda. Spíše než častěji se jedná o přebalování ve zdravé četnosti. Reklamy výrobců jednorázových plen matou rodiče prohlášením, že plenka vydrží suchá až dvanáct hodin, což vede k tomu, že někteří rodiče nechávají děti mnoho hodin v počůraných plenkách. Suchá na dotek ale neznamená čistá. Moč se už po dvou hodinách rozkládá na čpavek, který dráždí kůži dítěte. Takto mohou vznikat opruzeniny a záněty. U látkových plenek se maminky nesnaží vyšetřit plenu, protože výměna plenky je nic nestojí, nemate je falešný pocit sucha a přebalování tak probíhá v souladu s přirozenou hygienou miminka.

Přílišný kontakt s dětskou stoličkou

Pro některé maminky může být představa toho, že je třeba plenku ručně zbavovat kousků stoličky, značně nepříjemná. Velice efektivně tomu lze předejít použitím separační plenky. Je to obdélník z vrstvy materiálu tenké jak papír, položí se nahoru na savou plenku, takže dítě kaká přímo na něj. Pokakanou separační plenku vyhodíte do popelnice, na látkové plence zůstane jen barevný flek, který můžete potřít žlučovým mýdlem (není bezpodmínečně nutné) a hodíte do koše na plenky. Počůranou separačku lze ještě nekolikrát vyprat.

Dětem to nesluší, plenky jim dělají velký zadeček

Opět mýtus pocházející pravděpodobně od někud z minulosti. Moderní technologie v oblasti výroby látkových materiálů přinesly posun i v tloušťce savých vrstev. Dnešní látkové plenky poskytují vysokou savost a zároveň netvoří žádný velký balík. Pokud jste se s něčím takovým setkali, pak to bylo pravděpodobně nesprávně zvoleným a špatně nasazeným typem plenky. Od této chyby vám pomohou naše videonávody. A látkové pleny dětem rozhodně sluší. Jsou krásné a můžete vybírat ze stovek různých barevných variací a potisků.

Vyšší počáteční investice

Určitě, ale zásadní je zde právě to slovo počáteční. Navíc o výši této investice si můžete sami rozhodnout. Pokud je vaší prioritou ušetřit, nakoupíte jen pár svrchňáčků a cca 50 ks bavlněných čtvercových plenek a celou výbavu pořídíte zhruba za 3 500 Kč. Moderní výbavu, složenou z kalhotkových plenek i plenek vše v jednom, pořídíte za cca 10 000 Kč. Praní vás vyjde na cca 4 600 Kč za celé plenkovací období (průměrná cena při paní 5kg prádla na 60 °C: voda 4 Kč, elektřina 5 Kč, prášek 5 Kč = celkem 14 Kč / jedno praní). Tzn., že nejkomfortnější látkovací varianta vás i s praním vyjde za plenkovací období maximálně na 15 000 Kč. Jednorázové plenky vás za plenkovací období vyjdou asi na 18 000 Kč (kvalitní jednorázové typu Pampers až 25 000 Kč). Látkové plenky vám navíc při správné údržbě vydrží i na druhé dítě, takže u něj potom ušetříte veškeré pořizovací náklady, platíte pouze praní plen.

S látkovými plenami nelze cestovat

To je pravda, pokud nemáte v destinaci, kam míříte, k dispozici pračku, je to čas, kdy vám nezbývá než dočasně používat pleny jednorázové. Ale o kolik týdnů v roce se jedná? I kdyby to byl měsíc v roce, není nutné na něm stavět rozhodnutí.

Praní plen je také neekologické

Je pravda, že při praní dochází ke spotřebě energie a zátěži odpadních vod. Mnozí lidé vám budou tvrdit, že spotřeba energie a vody při praní látkových plenek je stejná s energií potřebnou na výrobu jednorázových plen. Samozřejmě tomu tak není. Slovy v číslech – u jednorázových plen se jedná o spotřebu 2-3x vyšší (=spotřebu energie a vody při výrobě celulózy a dalších materiálů, které jednorázové pleny obsahují; a k tomu je třeba ještě přičíst i znečišťování ovzduší, které vzniká při výrobě umělých hmot). Samotný rozvoz plen do obchodů pak znamená další spotřebu energie a další znečištění ovzduší. A rozvozem to nekončí. Do obchodů si pro pleny všichni jezdí také autem. Za zmínku dále stojí uvedení tohoto srovnání: na praní plen se za 3 dny spotřebuje zhruba 60l vody, zatímco jedna osoba používající splachovací záchod, spotřebuje za stejnou dobu zhruba 300 l vody. A pak tu máme ještě obnovitelné a neobnovitelné zdroje. Suroviny potřebné na výrobu látkových plen pochází z obnovitelných zdrojů (bavlna, vlna, bambus…). Zatímco pleny jednorázové se vyrábějí ze surovin z neobnovitelných zdrojů (z 50% z ropy) a celková spotřeba surovin je zde 10-50x vyšší! A v neposlední řadě komunální odpad. Při používání látkových plen nevzniká žádný tuhý domovní odpad navíc. Během plenkovacího období budete užívat průměrně 20 látkových plen, zatímco u jednorázových spotřebujete za stejnou dobu 4 000 ks. Jedno dítě tak za jedno plenkovací období vyprodukuje asi tunu odpadu, což je dvojnásobek toho, co vyprodukuje průměrný dospělý člověk. A to odpadu velmi těžko rozložitelného. Setkali jsme se už i s názorem, že plenky ale skládky nezatěžují, protože se spalují. Nutno podotknout, že zde mluvíme o plenách mokrých, takže jejich spalování není vůbec snadné, i u něj tedy dochází k nemalé spotřebě energie. A že spalováním dochází ke zněčištění ovzduží, to už snad ani není třeba zmiňovat.

Prací prostředky používané při praní jsou toxické

Dnes již samozřejmě máte na výběr a můžete nakupovat a používat ekologické prací prostředky. Ale i když zůstane u běžných, vězte, že legislativa vedoucí k ochraně životního prostředí skrze spotřební zboží, které nakupujeme jako spotřebitelé, je daleko efektivnější, než snahy regulovat chování výrobců ve výrobním procesu, kde se pohybujeme na poli politických lobby. Zákaz přidávání fosfátů je platný již několik let a míra množství detergentů podléhá testu biologické rozložitelnosti (ten spočívá v nasazení bakteriálního substrátu na vzorek vody „zanesené“ příslušným pracím prostředkem; pokud prací prostředek tímto testem neprojde, nesmí být uveden na trh). Takže pokud neperete v řece a odpadní voda z vašeho praní míří do čističky, tak tam je vyčištěna tímto bakteriálním procesem.

Dají se kupovat jen na internetu

Ano, převážně ano, jako vše, co není masová záležitost. A kdo z vás už dnes většinu věcí na internetu nenakupuje? I u látkových plen se jedná o nákup bezpečný. Firmy prodávající látkové pleny jsou velmi vstřícné s vámi vše zkonzultovat, abyste nakoupili správně. A pokud přeci jen potřebujete zboží nejdříve vidět a osahat, pak ve vašem okolí jistě kamennou prodejnu s látkovými plenami najdete.

Přejeme vám do vašeho mateřství hodně štěstí v překonávání mýtů, kterých není zrovna málo, a netýkají se jen otázky přebalování dětí:-)

author

Jana Krátká

Máma tří dětí, příznivec všeho jinakostního (ale zároveň jakostního, tedy i značky Anavy:-)) a naše spolupracovnice.