Menu

Články

Posviťme si na problémové jevy látkových plen a na jejich řešení

Občas se může stát, že během používání látkových plen narazíte na jevy, se kterými si nebudete vědět rady. Naše dlouholetá praxe s látkovými plenami nám umožnila se s nimi podrobně seznámit. Ty nejčastější jsme sepsali - včetně jejich řešení, protože řešení naštěstí vždy existuje.

 

Přejeme vám úspěšné řešení všech situací, které vám v průběhu péče o dítě nastanou, a pokud v souvislosti s látkovými plenami narazíte na něco překvapivého, zde nepopsaného, určitě nás neváhejte kontaktovat.

 

Plena protéká kolem nožiček.

Protékání kolem nožiček kalhotkové plenky

  • V případě, že protéká kolem nožiček kalhotková plenka, nejčastější příčinou bývá, že je plenka špatně na dítěti nasazená. Dobře zvolená velikost, ale i správné nasazení pleny jsou totiž klíčové faktory. Jak na to vám ukáží naše videonávody na správné přebalování s našimi plenkami.
  • K protékání kolem nožiček u kalhotkových plen může docházet i při používání vložených separačních plen, kdy nesprávným vypráním je tato separační plenka zanešená buďto pracím prostředkem nebo usazeninami, a místo, aby moč nebo stoličku vsakovala, odvede jí bokem, kde kalhotková plenka nestačí vše absorbovat a pustí obsah kolem lemu ven. Tomuto problému předejte správným praním, které jsme popsali v článku Praní látkových plen.

Protékání kolem nožiček svrchních kalhotek nebo plen Anavy Easy (all in one)

  • V případě svrchních kalhotek nebo pleny Anavy Easy (all in one) bývá příčinou nedostatečná savost použitých savých jader. Doporučujeme dát jich více, změnit typ plenky, nebo častěji děťátko přebalovat.
  • V případě, že jsou svrchní kalhotky nebo plenka s PULem, může vás napadat, že k problému dochází vadou tohoto materiálu. Pokud k této vadě dojde, neprojevuje se ale protékáním kolem nožiček. Při podezření na vadný PUL, doporučujeme jednoduchý test podle našeho videa Poškozený PUL. Provlhání v oblasti kolem třísel, popř. u suchých zipů nebo patentek, znamená to, že vnitřní plenka je příliš nasáklá. Je tedy opravdu třeba přidat další savou vrstvu, změnit typ plenky za savější nebo častěji přebalovat.

 

V noci plenka nestačí, proteče (provlhne).

U dětí, které více pijí a čůrají, nebo které čůrají během noci, aniž by se vzbudily, se opravdu může stát, že jim běžná (rostoucí) kalhotková plenka nedostačuje. V takovém případě doporučujeme pořídit noční XL plenku. Pokud ale rostoucí plenka dítěti stačí, není důvod k pořizování objemnější plenky. Noční XL plenka není vhodná dříve, než dítě dosáhne 7 kilo, do té doby je na něj příliš objemná.

 

Suché zipy již dobře nedrží.

Pravděpodobně jsou zanešené usazeninami z prášku nebo tvrdé vody při praní. Jak je těchto usazenin zbavit se dozvíte z našeho článku Jak na plenku zanešenou usazeninami. Aby se vám plenky v budoucnu znovu nezanášely, doporučujeme upravit prací rutinu, viz náš článek Praní látkových plen.

 

Pleny jsou po vyprání tvrdé, hrubé.

Nejlepším řešením je sušička. Pokud si ji můžete dovolit finančně či prostorově, nebo nejste proti z ekologických důvodů, mohu jen doporučit. Je je třeba počítat s dvojí zátěží na plenku - a z toho důvodu doporučuji pečlivě zvolit typ sušičky (některé sušičky totiž prádlo opotřebovávají nadměrně ). Recenze na vhodné sušičky můžete získat např. na FB Poradně pro látkovačky. Pleny sušené bez sušičky jsou vždy o něco hrubší, než ze sušičky. K jejich změkčení pomůže následující:

  • praní dle pokynů, tj. dostatek vody, nepřeplněná pračka (viz informace výše)
  • správné dávkování pracího prostředku -- ani moc, ani málo. Důležitá je tvrdost vaší vody, od té se dávkování odvíjí.
  • pokud používáte sypký prací prostředek, zkuste tekutý. Sypké prášky obvykle zanechávají více usazenin, než gely.
  • použití máchadla -- máchadlo odstraní z prádla zbytky prášku a usazenin a zároveň nesníží jejich sací schopnost, jako by to udělala aviváž.

 

Pleny jsou po vyndání z pračky cítit zatuchlinou, jako mokrý hadr. / Plena krátce po počurání zapáchá.

  • příčinou může být přeplňování pračky a nedostatečné máchání a nedostatečné dávkování pracího prostředku. Doporučujeme zamyslet se nad prací rutinou. Podrobně jsme problematiku popsali v článku Praní látkových plen.
  • k odstranění zápachu spolehlivě poslouží přípravek Sanytol na prádlo, který zakoupíte např. v DM drogerii. Sanytol je účinná dezinfekce a odstraní bakterie a usazeniny, které způsobují zápach. Na obalu se dočtete, že se má dávkovat do přihrádky na aviváž, ale to NEDOPORUČUJEME. Doporučujeme jej přidat do hlavního pracího cyklu, v množství uvedeném na obalu (= jedno víčko). Tak je zajištěno, že se následně z prádla vymáchá a nepřijde do styku s dětskou kůží.

TIP! Stejnou "Sanytolovou kůru" použijte po prodělaném průjmovém onemocnění na veškeré pleny.

 

Na plenách zůstávají skvrny od stoličky.

Doporučujeme především zvážit, jestli jsou skvrny na plenách pro vás opravdu problémem. Některé se odstraňují těžko (časem samy vyblednou) a plenky nejsou svatební šaty :-) Nicméně několik tipů pro vás máme.

  • sluníčko -- krásně bělí skvrny od kojenecké žluté stolice. Snažte se ale pleny věšet tak, aby slunce nesvítilo přímo na barevnou stranu pleny, aby nevybledl potisk.
  • žlučové mýdlo -- natřít skvrny před uložením pleny do kyblíku
  • sůl na skvrny (= perkarbonát sodný) -- bělí též na bázi aktivního kyslíku. Je možné pleny ponořit do lázně z horké vody a soli na skvrny, eventuálně přidat sůl do hlavního praní. Nikdy nesypte sůl přímo na látku, mohla by se poškodit. Také pozor u barevných plen, protože časté použití způsobuje blednutí barev.
  • tekuté odstraňovače skvrn (Vanish, Ariel Professional a další) a sůl na skvrny (= perkarbonát sodný) -- fungují na bázi aktivního kyslíku, poměrně účinně bělí. Ale jejich použití nedoporučujeme. Zejména pozor na aplikaci přímo na skvrny. Obzvlášť nedoporučujeme mechanické drhnutí. Také pozor u barevných plen, protože časté použití způsobuje blednutí barev.
  • chlor (Savo atd.) -- vhodné jen pro bílé pleny, protože zlikviduje opravdu vše, včetně žádoucího zbarvení plen :)) Ideální je na vybělení starých a zašlých čtvercových plen. Dávkujte dle návodu na obalu.
  • někdy také pomůže změna prášku, někdy správné dávkování prášku vzhledem k tvrdosti vaší vody.
  • pomoci může i používání celulózové separační plenky, která stoličku zachytí (pokakanou vyhodíte do popelnice) a na plence zůstane jen slabší otisk, který se snáz vypere

Když plenku vyperete na 60° a zůstane tam flek, je to jen barvivo, které ničemu nevadí, plenka je i přesto hygienicky nezávadná.

 

Po použití flísové plenky má dítě alergickou reakci.

Ano, je to možné, malé procento dětí vykazuje alergickou reakci při kontaktu s flísem. Pro tyto děti zvolte plenky, které jsou bez flísu. Nejsou vhodné ani flísové separační plenky.

 

Ocet a bambusové pleny?

Některé maminky na změkčení a osvěžení plen s úspěchem používají ocet. Mezi některými však panují obavy, že ocet ničí bambusové vlákno. Dle našich zkušeností se toho nemusíte obávat a do máchací lázně můžete ocet v přiměřeném množství použít (nedávejte do hlavního praní, použijte zásobník určený pro aviváž).

 

Test prováděný vodou na nové zakoupené plence vzbuzuje pocit, že plenka dostatečně nesaje.

Takový test je zbytečné dělat a nemá vypovídací hodnotu. Voda není moč. Jediným adekvátním testem savosti je čůráním do plenky dítětem.

 

author

Jana Krátká

Máma tří dětí, příznivec všeho jinakostního (ale zároveň jakostního, tedy i značky Anavy:-)) a naše spolupracovnice.