Menu

Blog

Jak na výběr značky látkových plen

Velmi nás těší, že jste se rozhodli vetknout do prvních roků péče o vaše miminko právě látkové pleny. Život je však stále plný rozhodování a další, které před vámi nyní stojí, je vybrat pro vás ideální značku, jež bude svým portfoliem a způsobem provedení korespondovat s vámi. Jakožto dlouholetí výrobci látkových plen vnímáme pestrost trhu pozitivně. Každý jsme jiný a každý také potřebujeme něco jiného. Proto je dobré "rozhlédnout se", sbírat potřebné informace, a lehce se v nabídce látkových plen zorientovat. Období těhotenství, kdy ještě nemusíte veškerou pozornost věnovat narozenému miminku, je pro to příznivý čas.

Jak tedy na výběr "vaší" značky?

Nabídka trhuV první řadě se podívejte, jaké se na trhu vlastně nabízí značky, kdo a kde je vyrábí. Dejte si pozor na levné čínské značky. Díky nekvalitním materiálům mohou začít po krátké době prosakovat a jsou pak nepoužitelné. Může vás s nimi potkat ono známé "lehce nabyl, lehce pozbyl". V současné době je ale naštěstí na trhu velký výběr českých značek, které založily maminky na mateřské či rodičovské dovolené, a plenky zároveň ozkoušely na svých dětech. Výběrem české značky nejenže podpoříte podnikání českých subjektů, ale také vás čeká přátelský přístup a vstřícnost při zodpovídání vašich dotazů. V korporátních společnostech nebo při nákupu "nevím od koho", vám pak tento servis může chybět.

ReferenceReference o jednotlivých značkách najdete v mnoha diskuzích na internetu, jednou ze zajímavých skupin je např. facebooková Poradna pro látkovačky, která má přes dvanáct tisíc členských látkujících maminek. Tady získáte radu na jakýkoliv „látkovací“ dotaz, recenze na plenky, dobře tu funguje i prodej a nákup bazárkových plenek. A pakliže máte kamarádku, která již látkové pleny používá, doporučujeme domluvit si návštěvu a okouknout, které látkové plenky zvolila, a zeptat se na její zkušenosti. Užitečný pro vás může být také náš článek Jak začít s látkovými plenami?, nebo Přehled typů látkových plen.

Cenný zdroj informací mohou také představovat kamenné prodejny. Po předchozí telefonické nebo mailové domluvě vám rádi plenky předvedou „naživo“.

V případě dotazů můžete samozřejmě i kontaktovat přímo nás, rádi vám poradíme a vždy nás velmi těší přímý kontakt s vámi, co se rozhodli látkové pleny používat.

CenaDůležitým kritériem je také to, kolik do plenek chcete investovat. Plenková výbava se dá pořídit pod 5 000 Kč, ale klidně i za 11 000 Kč. Nejlevnější varianty jsou pracnější na manipulaci, na údržbu, musí se skládat a jsou méně savé; dražší varianty nabízí velký komfort v údržbě, manipulaci i v savosti.

MateriálUrčitě se zajímejte o použité materiály. Můžete tak předejít budoucím problém způsobeným dráždivou reakcí na jemné pokožce miminka. Např. u Anavy plen nepřichází zadeček miminka do styku s polyesterem, protože na savá jádra používáme bambusové froté = viskóza, která je z 80 % rostlinného původu; zbývajících 20 % tvoří polyester, který je však u našich plen v rubu úpletu (PES je přidáván pro vyšší pevnost a životnost výsledného materiálu a NEpřichází do styku s pokožkou dítěte, protože naše pleny jsou šité tak, že tento podklad je skrytý uvnitř). Navíc v našem bambusovém froté je surovina pro těchto 20 % polyesteru získávána z recyklovaných plastových lahví, takže komu není problematika enormního množství plastového odpadu lhostejná, může mít navíc z tohoto dobrý pocit. Co se pak ještě polyesterového flísu týče, má na něj mnoho dětí dráždivou reakci a navíc se rád „zanáší“ pracími prostředky a krémy na zadeček, čímž se snižuje jeho schopnost vsakovat. Veškerý Anavy sortiment je vyráběn v České republice převážně z českých materiálů, případně evropských (když není možné materiál požadované kvality získat v ČR).

Typy plenDále doporučujeme podívat se, jaké typy plen se vyrábí a najít ty, které jsou vám sympatické, protože každý typ plenky má svá specifika - některé jsou snazší, některé náročnější na manipulaci při přebalování, plenky mají různé zapínání, každá je jinak savá, některé se prodávají jako „kompakt“, některé se skládají z více částí. Pomoci vám mohou přehledy na stránkách výrobců. U Anavy tento stručný přehled najdete např. v článku Přehled typů látkových plen. Pomoci vám může také náš článek Jak začít s látkovými plenami?. Užitečným pomocníkem se vám může také stát náš Průvodce sestavením výbavičky. A v neposlední řadě na našich youtube stránkách Anavy kanál youtube můžete najít podrobné představení každého typu plenky formou krátkých videí, kde budete moci vidět i přebalování přímo na dítěti či na panence.

Neváhejte si také přečíst článek Látkové plenky - co si nachystat před porodem. Přejeme příjemné bádání v šťastnou volbu v rozhodování:-)

author

Jana Krátká

Máma tří dětí, příznivec všeho jinakostního (ale zároveň jakostního, tedy i značky Anavy:-)) a naše spolupracovnice.