Menu

Články

Jak se orientovat v přebalování látkovými plenkami

Představa používání látkových plen je vám sympatická? Pojďte tedy nahlédnout pod pokličku přebalování látkovými plenami, není se totiž čeho obávat.

Do čeho zabalit miminko?

Před každým přebalováním si nachystáte plenky, do kterých zabalíte děťátko. Je třeba použít jednu nebo více savých plenek a jedny nepromokavé kalhotky. Savé plenky zachycují moč a stolici, nepromokavá vrstva brání protečení na oblečení. Savá vrstva leží přímo na zadečku, nepromokavá se dává na ni.

Proč není savá a nepromokavá vrstva sešitá dohromady v jednu plenku?


Zelená plenka = nepromokavá vrstva,
bílé plenky = savé vrstvy

Jsou dva důvody:

1. Byl by velký problém takový kompakt usušit (trvalo by to i několik dní).

2. Každé dítě potřebuje v různých obdobích svého vývoje jinak savou plenku. Jinak savou plenku potřebuje také na den a jinou na noc. Různého stupně savosti balení dosáhnete výběrem vhodné savé plenky a nebo ubíráním a přidáváním jednotlivých savých vrstev, které savou plenku tvoří (některé se dokupují zvlášť). Moderní balení se tvoří vrstvením = dám tolik savých vrstev, kolik děťátko aktuálně potřebuje.

Na přebalení děťátka si tedy nachystáte jedny nepromokavé kalhotky a vybrané savé plenky. Jak se různé typy plenek na děťáko oblékají se podívejte například na videích na našem YouTube kanálu.

1) Nepromokavá vrstva


 

Nepromokavé vrstvě se říká Svrchní kalhotky. Svrchní kalhotky sedí většině dětí od narození po nočník přes všechny typy plen. Lze je používat přes kalhotkové plenky, s plenkami narovno (vícevrstvé, čtvercové), přes novorozenecký sklad i přes naši noční plenku. Mají tvar kalhotek se zapínáním (na kvalitní suchý zip nebo na patentky), nebo jsou to natahovací kalhotky. Chrání oblečení před provlhnutím z plenky. Je to tedy vnější část plenky, která vlhkost nenasává, pouze ji odpuzuje = nepropustí ji ven na oblečení. Svrchní kalhotky vyrábíme z  PULu (polyester laminovaný polyuretanem), flísu a z merino vlny. Při přebalování se dávají úplně nakonec, jsou nejsvrchnější vrstvou. Většinu svrchních kalhotek prodáváme v různých velikostech. Detailní přehled typů nepromokavých vrstev (kalhotek) jsme pro vás připravili v článku Přehled typů látkových plen.  

2) Savá vrstva



Savá vrstva se skládá z jedné nebo několika látkových plenek z různých materiálů (bavlna, bambus, ...). Jejím úkolem je nasát tekutinu, když se dítě počůrá (pokaká). Plenky mohou mít různý tvar - kalhotkový, čtvercový, malý ovál, dlouhý ovál, ...). Detailní přehled savých vrstev jsme pro vás připravili v článku Přehled typů látkových plen. Jak se různé typy plenek na děťáko oblékají se podívejte například na videích na našem YouTube kanálu.

U našich plen nepřichází zadeček miminka do styku s polyesterem, protože na savá jádra používáme bambusové froté – vlákno rostlinného původu. Na polyesterový flís má mnoho dětí dráždivou reakci a navíc se rád „zanáší“ pracími prostředky a krémy na zadeček, čímž se snižuje jeho schopnost vsakovat.

Jak vybrat vhodnou plenku?

Pokud máte kamarádku, která již látkové pleny používá, doporučujeme domluvit si návštěvu a okouknout, které látkové plenky zvolila, a zeptat se na její zkušenosti. Užitečný pro vás může být také náš článek Jak začít s látkovými plenami?, nebo Přehled typů látkových plen.

Užitečná vám může být také naše mapa prodejen , kde jsou i prodejny kamenné. Po předchozí telefonické nebo mailové domluvě vám rádi plenky předvedou „naživo“.

V případě dotazů můžete samozřejmě kontaktovat i přímo nás, rádi vám pomůžeme a vždy nás velmi těší přímý kontakt s vámi - našimi zákazníky.

Naše doporučení před nákupem zní nekupovat celou výbavu naráz a zakoupit si raději testovací sadu, ve které najdete základní typy plenek a snadno zjistíte, který systém vám vyhovuje, a které plenky vašemu děťátku nejlépe sedí. Tuto sadu vám pomůže vytvořit náš Průvodce sestavením výbavičky, kde si v bodě 3 zvolíte "testovací balíček".

Přehled plenek

Ať už se chystáte přebalovat látkovými plenami novorozené miminko nebo staršího kojence, který byl doposud na papírových plenkách, podívejte se na obrázkový Přehled typů látkových plen, pomůže vám v základní orientaci.

Jak kombinovat naše plenky?

Pokud si stále nejste jistí, jak plenky kombinovat = "co k čemu patří a co s tím", doporučujeme ještě článek Jak začít s látkovými plenami?.

Jak plenku na dítě správně nasadit?

Nejlepším pomocníkem pro správné přebalení jsou naše videa - vytvořili jsme na youtube sérii krátkých videonávodů ke každé plence,které vám pomohou se správným nasazením plenky na dítě. Najít zde můžete i několik návodů na sklady ze čtvercové plenky.

Jaká je cena výbavičky?

Zvažte, kolik peněz chcete do výbavičky investovat - v tom vám může pomoci náš Průvodce sestavením výbavičky.

A závěrem ještě doporučení na článek o tom, jaké další námi šité látkové zboží se vám může hodit a je v souladu s naší filozofií nezatěžovat prostředí, ve kterém chceme žít, zbytečnými jednorázovými pomůckami.

Přejeme vám hodně radosti z vašeho děťátka i z krásných látkových plenek!

Slovník plenkových pojmů:

Svrchní kalhotky - je to vnější plenka, která je voděodolná - chrání oblečení před provlhnutím z plenky. Vyrábí se z PULu (polyester laminovaný polyuretanem), z flísu nebo z merino vlny.
 
Kalhotkové plenky - plenky z více vrstev materiálu (většinou bambus nebo bavlna) sešité do tvaru kalhotek (vypadají podobně jako jednorázové plenky). Zapínají se na patentky, suchý zip nebo snappi sponku. Kalhotkové plenky Anavy mají uvnitř ještě dvě odnímatelná savá jádra, která zvyšují savost plenky. Na kalhotkové plenky je třeba dát svrchní kalhotky, nemají žádnou nepromokavou vrstvu.
 
Savé jádro - úzká oválná plenka z bambusového froté. Vyrábíme krátké a dlouhé savé jádro. Savá jádra jsou opatřená patenkami, dají se do plenky připnout.
 
Vkládací plenka - totožný produkt jako savé jádro, ale bez patentek.
 
Anavy Easy - plenky vše v jednom. Skládají se ze svrchních nepromokavých kalhotek pošitých flísem a ze dvou savých jader, krátkého a dlouhého. Jsou určené pro snadný pohyb dítěte, nejsou tak savé jako kalhotkové plenky, protože jsou úzce střižené a mají menší počet savých vrstev.
 
Vícevrstvé plenky - plenky ve tvaru obdélníku sešité z více vrstev bambusového froté. Pružné, savé. Ve střední části mají 4 vrstvy, na krajích 2 vrstvy. Dají se poskládat na třetiny nebo na kalhotkový sklad, který dobře těsní kolem nožiček, pokud má dítě ještě řídkou stolici.
 
Snappi sponka - gumová sponka se zoubky, slouží k zafixování plenkových skladů.
 
Čtvercové plenky - bavlněné plenky nejčastěji vel. 70x70 cm. Lze je na dítě poskládat mnoha způsoby (sklady). Rychle schnou, jsou méně savé.
 
Tréninkové kalhotky - plenky ve tvaru kalhotek určené k natahování přes boky (jako spodní prádlo). Skládají se z několika vrstev bambusového froté a svrchní nepromokavé PUL vrstvy. V případě potřeby se dají rozepnout (patentky). V pase mají na každé straně dvoje patentky, takže jde o jedno číslo regulovat velikost.
 
Separační plenky celulózové a viskózové - doplňkový sortiment k plenkám. Tenké "ubrousky", většinou z celulózy nebo viskózy. Celulózové chrání plenku před znečištěním tekutou stolicí, je tedy vhodná pro nejmenší děti, viskózová má stay-dry efekt, kdy propustí tekutinu do plenky a zpátky už ne, takže dítě je pocitově ve větším suchu. Používá se tedy především na noc. Počůrané separační plenky (viskózové i celulózové) se mohou několikrát vyprat, pokakané se vyhazují do popelnice.
 
Separační plenky flísové - mají tvar obdélníku, chrání plenku před znečištěním a udržují dětský zadeček v suchu - nepropustí tekutinu zpět k pokožce dítěte. Perou se spolu s látkovými plenkami, vydrží několik let.
author

Ivana Filipovičová

Zakladatelka značky Anavy, majitelka společnosti a máma tří dětí.