Menu

Blog

Příprava do porodnice - co od Anavy se vám bude hodit

S blížícím se termínem porodu se stává nedílnou součástí domácnosti nachystaná taška do porodnice. Seznam základních potřebných věcí mnohdy dávno znáte, nebo jej najdete na stránkách o těhotenství a porodu. V tomto článku jsem pro vás připravili pár tipů a doporučení, co se vám bude hodit od nás z Anavy.

Plenky

Pokud vám to okolnosti a porodnice umožní, můžete používat látkové plenky už v porodnici. Většinou ale maminky začínají s látkovými plenami až po příchodu z porodnice, když už mají úspěšně zvládnuté kojení a péči o miminko (a vlastní pračku při ruce).

 


Čtvercová plena

V porodnici není od věci mít k dispozici pár klasických „čtvercovek“ - bavlněných čtvercových plenek vel. 70x70 cm. Využijete je při kojení pod pusinku dítěte, aby mléko nekapalo na postel či na oblečení, na otírání miminka po umývání, pod miminko na přebalování, maminky s velkou produkcí mléka si je v prvních dnech skládají na noc i do podprsenky proti protečení, atd. Kvalitní čtvercové plenky můžete využít doma i pro přebalování miminka, poskládané na některý z miniskladů jsou ideální již pro novorozence.


Vložky do podprsenky

Kojení

Než se produkce mléka ustálí, může vám celé dny a noci vytékat z prsou malé množství mléka. Pořiďte si kvalitní prsní vložky. Některé nasají jako houba a jsou rychle mokré. V kombinaci s tím, že většina koupených prsních vložek je neprodyšná, nebo jen málo prodyšná, to může zapříčinit ragády (trhliny), do kterých se v nevhodném prostředí (vlhko, teplo) mohou snadno dostat kvasinky. Výbornou variantou papírových vložek jsou vložky látkové, které jsou prodyšné a vyrobeny z přírodních, vysoce savých materiálů. Počet látkových prsních vložek, který budete potřebovat, je individuální; někomu stačí 3 páry, pro někoho může být zpočátku i deset párů málo. Doporučujeme zakoupit 3 páry různých typů vložek (bambusové, bambus/flís, bambus/PUL,..), vyzkoušet, které vám nejlépe vyhovují a teprvé poté dokoupit zbytek výbavy. Prsní vložky se perou na 60 stupňů a mohou se sušit i v sušičce.


Mycí olej Medvídek

Medvídek - mycí olej na zadečky + ředící lahvička se sprejem

Nemalé procento dětí se silně opruzuje po použití vlhčených ubrousků. Důvodem mohou být obsažené konzervanty, které jsou nutné k zajištění dlouhé trvanlivosti balení. Skvělou náhradní variantou je Medvídek od firmy Eoné – směs šetrných miminkovských olejíčků.


Ředící lahvička

Malé množství oleje (po rysku) nalijete do ředící lahvičky, dolejete vodou a při přebalování nastříkáte na zadeček a otřete - buď klasickými papírovými ubrousky z krabičky nebo Anavy látkovými ubrousky.


Pytel na pleny

 

 

Pytel na pleny (toaletní papír, vložky)

Při návštěvě toalety s sebou budete nosit toaletní papír a náhradní porodnické vložky. Všechny věci chcete samozřejmě udržet v co největší čistotě, což kvůli nedostatku odkladových ploch na WC nemusí být úplně snadné. Řešením může být náš pytel na pleny, který máte připravený pro své děťátko na uskladnění použitých plenek pod kočárkem či na postýlce, a který se k tomuto účelu výborně hodí; schováte do něj všechny výše zmiňované toaletní potřeby a na WC či u sprchy jej díky rozepínacímu poutku jednoduše pověsíte na kliku, držák na ručníky či jakýkoliv háček. Pytel je prodyšný, nepromokavý, pere se na 60° spolu s jakýmkoliv prádlem.


Novorozenecká čepička

Čepička

V porodnicích bývá často velké horko a je dobré občas vyvětrat, abyste předešly bolestem hlavy, pocitům na omdlení a špatnému spánku z horka (týká se i děťátka). Abyste nemuseli mít obavu z prochladnutí miminka, doporučuji vzít mu s sebou čepičku, kterou mu při větrání nasadíte. Výborná je z tenké merino vlny, která je jemná, nekouše, umí nasát vlhkost z hlavičky a má skvělé termoregulační vlastnosti.


Merino zavinovačka

Zavinovačka z merino vlny

Výborným pomocníkem je i zavinovačka z tenoučké a pružné merino vlny. Merino vlna odvádí od těla vlhkost, dokonale tepelně izoluje díky speciální struktuře svého vlákna. Tyto termoregulační vlastnosti udržují děťátko v optimální teplotě; vzhledem k tomu, jak je tenká, nepřekáží při kojení a podporuje blízký kontakt děťátka s matkou.


Flísové separační plenky

Poporodní poranění

Při vaginálním porodu může dojít k ruptuře (natržení) hráze či epiziotomii (nástřihu provedeném lékařem). V poraněné oblasti kolem šití se mohou dělat velké a bolestivé otoky. Na ty je nejlepším pomocníkem chladivý obklad - v některých porodnicích vám jej přímo nabídnou, pokud ne, můžete si v lékárně pořídit gelový obklad a požádat v porodnici sestřičku, aby vám jej dala chvíli do mrazáku. Gelový obklad se nesmí dávat přímo na kůži (vzhledem k poporodnímu krvácení by to nebylo ani hygienické), je třeba jej do něčeho zabalit. Výborně se k tomu hodí flísové separační plenky, do kterých gelový polštářek zabalíte, přiložíte přímo na otok a  několik minut chladíte (poraďte se s lékařem). Separační plenku vyhoďte do koše a gelový polštářek můžete použít znovu. Separační plenky použijete později jako doplněk k látkovým plenkám, fungují jako stay-dry vrstva – nepropouští vlhkost zpět k pokožce děťátka.

Další užitečné rady a tipy ohledně toho, jak začít s látkovými plenami, najdete v článku Látkové plenky - co si nachystat před porodem

Použité fotografie: www.anavy.cz, http://www.growingyourbaby.com/2013/12/11/historical-heroes-and-eccentric-ancestors-expected-to-be-2014s-baby-naming-trend/parents-newborn/, http://blog.justkidding-me.com/wp-content/uploads/2015/01/hospital-bag-resized1024x438.jpg, http://detska-kosmetika.heureka.cz/eone-detsky-myci-olej-na-zadecky-medvidek-cestovni-redici-lahvicka-20-ml/

 

author

Hana Křivánková

Dlouholetá (bývalá) zaměstnankyně společnosti, máma tří dětí, dnes ve službách školství.