Menu

Blog

Odpovědi na vaše nejčastější dotazy

Kdo se ptá, ten se dozví. Čtěte odpovědi na vaše nejčastější dotazy. Okruhy otázek jsme seřadili tak, abyste se případně mohli pohybovat pomocí rozcestníku.

 Jaký je rozdíl mezi SIO a AIO?

SIO je z anglického "snap in one". Říká se jim také AI2, neboli "all in two". Je to plenka, která se dává dohromady sepnutím vnitřních částí do svrchních kalhotek. AIO je z anglického "all in one" , je to tedy plenka, kde je vše sešité dohromady. Naše Anavy Easy jsou tedy spíše SIO, ale v české terminologii se těmto plenkám říká AIO, protože plenky, které jsou sešité v jeden celek, se dnes už téměř nevyrábí (z důvodu špatného schnutí).

Co znamená označení AIR+?

AIR+ je označení pro materiál, který má nepromokavé, ale zároveň vysoce prodyšné vlastnosti. Pro lepší seznámení se s tímto materiálem, jeho vlastnostmi a využitím jsme pro vás napsali článek Seznamte se s materiálem AIR+.

Kompletni slovnik plenkových pojmů a jejich vysvětlení můžete najít na konci článku Jak se orientovat v přebalování látkovými plenami.

 Je vhodné sestavit si výbavu jen z plenek Anavy Easy (vše v jednom)?

Není, Anavy Easy jsou koncipovány jako štíhlé a úzké plenky vhodné na období aktivity - převalování, plazení, lezení, chození... Mají méně savých vrstev, než např. kalhotkové plenky, a jsou méně spolehlivé proti protečení. Na noc je tedy úplně nedoporučujeme, stejně tak na dlouhou procházku bez možnosti přebalení. Pro hodně čůrající děti mohou být málo savé. Doporučujeme si výbavu nakombinovat z více druhů plenek a především nejprve vyzkoušet, které plenky dětem nejlépe sedí, potom teprve dokupovat výbavičku. Více o této plence se můžete dočíst v článku Přehled typů látkových plen.

Jaký je rozdíl mezi rostoucí kalhotkovou plenkou a noční XL plenkou?

Noční XL plenka je větší a širší, ušitá z více vrstev materiálu. Uvnitř je extra dlouhé savé jádro nebo vícevrstvá plenka vel. M. Není vhodná dříve, než dítě dosáhne 7 kilo, do té doby je na něj příliš objemná. Pro větší pochopení těchto rozdílů vám doporučujeme článek Jak se orientovat v přebalování látkovými plenami.

Musím dítěti pořizovat na noc noční plenku?

Ne, noční XL plenka je určena pro děti, kterým savostí nestačí rostoucí kalhotková plenka. Pokud rostoucí plenka dítěti stačí, není důvod k pořizování objemnější plenky.

Může být dítě alergické na flís?

Ano, je to možné, malé procento dětí vykazuje alergickou reakci při kontaktu s flísem. Pro tyto děti zvolte plenky, které jsou bez flísu. Nejsou vhodné ani flísové separační plenky.

 Budu prát plenky každý den, abych nemusel (a) pořídit tak velkou výbavičku.

Plenky nejsou stavěné na dlouhodobé praní každý den, počítá se s praním každý třetí den. Každý den prát samozřejmě můžete, ale plenky se opotřebí 3x rychleji a je tedy možné, že se vám po roce začnou rozpadat a není možné je reklamovat. Trochu jiná situace je s novorozeneckými plenkami - vzhledem k tomu, že jsou používány poměrně krátké období, je možné je prát častěji a ušetřit tak peníze díky menšímu nakoupenému množství plenek. I tady je ale třeba počítat s rychlejším opotřebením, které nelze reklamovat.

Proč je lepší prát v komerčně prodávaných prášcích než v např. v domácím mýdlovém slizu?

Komerční prací prostředek má upravený poměr účinných složek tak, aby správně změkčil vaši vodu, vypral špinavé prádlo a nezanechal v něm usazeniny. Pro každou tvrdost vody by měl mít upravené dávkování (viz obal). Tohoto nejste schopni doma dosáhnout. Vystavujete se riziku, že v plenkách zůstanou minerální usazeniny z vody a z prášku a plenka tvrdne, křehne, objevují se dírky a prořídlá místa. Mýdlo se chová jako aviváž - obaluje vlákna, v takto obalených vláknech se daří bakteriím, které plenku pomalu likvidují. Používáním domácího prášku ztrácíte nárok na reklamaci.

Je lepší skladovat plenky nasucho nebo namokro?

Plenky se skladují nasucho (tzn. po použití dám do kyblíku s víkem, popř. přemáchnu od stolice a vyždímám, nepřidávám žádnou další vodu). Skladování namokro (naleju do skladovacího kbelíku vodu) - tento způsob ale neprospívá textilnímu vláknu, které se dřív rozkládá.

Mohu přidávat dezinfekci na praní (Sanytol apod.) do každého praní?

Rozhodně to nedoporučujeme, dezinfekce jsou poměrně agresivní a při častějším použití by neúměrně dráždily dětskou pokožku. Navíc negativně ovlivňují životní prostředí, jsou toxické pro vodní organismy. Praní na 60° spolehlivě zničí běžné bakterie. Dezinfekci doporučujeme při prodělaném průjmu, salmonele, rotavirech, atd.

Chci pořídit svrchní vlňáčky, ale bojím se, že jsou složité na údržbu.

Péče o vlňáčky není složitá, je jen jiná. Perete, jen když jsou ušpiněné od stolice začnou zapáchat močí - což může být klidně pouze 1x za 3 týdny (je to individuální). Po každém použití se nechají provětrat - díky struktuře vlákna a vlastnostech lanolinu se na nich nedrží žádné bakterie. Pokud je vyperete, je potřeba je nalanolinovat = dodat jim lanolin tak, aby byly znovu voděodolné. Jak na to se dozvíte v našem článku Péče o vlněné svrchní kalhotky).

Komplexní a podrobné informace na téma praní můžete získat z našeho článku Praní látkových plen.

 Co dělat se skvrnami od dětské stoličky?

Pokud nechcete na plenkách skvrny, je důležité nenechat na nich stolici zaschnout. Pokakané plenky zbavíme zbytků stolice, lehce vymáchneme a potřeme žlučovým mýdlem. Poté skladujeme spolu s ostatními plenkami. Při praní na 60° se spolehlivě zničí všechny bakterie, flekatá plenka tedy není znečištěná, je to jen zbytek barviva z dětské stoličky, který ničemu nevadí.

Na plenkách zůstaly skvrny - jak je dostat pryč? Je plenka nezávadná i se skvrnami?

Někdy pomůže změna prášku, někdy správné dávkování prášku vzhledem k tvrdosti vaší vody. Vhodné je také pokakané plenky ihned zbavit stolice a flek potřít žlučovým mýdlem, případně přemáchnout. Pomoci může i používání celulózové separační plenky, která stoličku zachytí (pokakanou vyhodíte do popelnice) a na plence zůstane jen slabší otisk, který se snáz vypere. Když plenku vyperete na 60° a zůstane tam flek, je to jen barvivo, které ničemu nevadí, plenka je i přesto hygienicky nezávadná.

Plenky jsou příliš tvrdé

Pokud nemáte sušičkou, plenky většinou trochu zhrubnou. Plenky také mohou "přeschnout" při sušení na teplém topení. Pokud se vám zdá, že plenky jsou nadměrně hrubé, zkuste "odvápňovací" kúru - plenky mohou být zanešené minerálními usazeninami. Správný postup se dozvíte z našeho článku Jak na plenku zanešenou usazeninami. Pokud se vám potvrdí, že máte plenky zanešené usazeninami, doporučujeme upravit prací rutinu. Doporučujeme v této souvislosti článek Praní látkových plen.

Plenky začaly zapáchat

Pokud se stane, že plenky najednou začnou zapáchat, je třeba je vydezinfikovat - použijte přípravek Sanytol, který přidáte do hlavního praní (dávejte do hlavního praní, ne místo aviváže, je třeba, aby se důkladně vymáchal). Dále zkuste upravit prací rutinu, protože je velmi pravděpodobné, že pračka pere plenky v malém množství vody a moč se z nich dobře nevypláchne. Podrobný postup na správné praní čtěte v článku Praní látkových plen.

Co dělat, když suché zipy už dobře nedrží?

Pravděpodobně jsou zanešené usazeninami z prášku nebo tvrdé vody při praní. Jak je těchto usazenin zbavit se dozvíte z našeho článku Jak na plenku zanešenou usazeninami. Aby se vám plenky v budoucnu znovu nezanášely, doporučujeme upravit prací rutinu, viz náš článek Praní látkových plen.

Jak poznám, že je PUL na plenkách poškozený a protéká?

Udělejte jednoduchý test podle našeho videa Poškozený PUL. Pokud plenky provlhají jen v oblasti kolem třísel, popř. u suchých zipů nebo patentek, znamená to, že vnitřní plenka je příliš nasáklá. Je tedy třeba přidat další savou vrstvu, změnit typ plenky za savější nebo častěji přebalovat.

 Mám pořídit flísové nebo celulózové separační plenky?

Záleží, co od separačních plenek očekáváte. Pokud chcete uchránit plenku před silnějším znečištěním stolicí, zvolte celulózovou separační plenku. Pokud chcete, aby byl navíc dětský zadeček více v suchu, zvolte viskózovou separační plenku.

Kolikrát mohu separační plenky vyprat?

Separační plenky (flísové a celulózové) je možné prát, dokud nejsou natržené. Natržené separačky již neperte, odtrhnutý kousek separačky se může otvory v bubnu dostat ven a namotat se do pohonného systému pračky.

Mohu separační plenky splachovat do WC?

Viskózové ani celulózové separačky do WC nesplachujte, jsou sice rozložitelné, ale nestihnou se rozložit za tu krátkou dobu, kterou jim trvá cesta do čističky - tam jim nerozložené separačky dělají neplechu. 

 Jak často je vhodné dítě přebalovat? Je nějaký rozdíl mezi látkovými a jednorázovými plenkami?

Především novorozenci a mladší kojenci by měli být přebalování co nejčastěji. Moč se už po dvou hodinách rozkládá a vzniká čpavek, který může dráždit citlivou pokožku dítěte. Delší pobyt v pokakané plence často způsobuje silné opruzeniny. Novorozenci se denně (24 hod.) přebalují 8-9x (podle počtu stoliček a počůrání, to je individuální, někteří i víckrát), větší děti cca 7x. Mimo noc by obecně neměly být plenky na dítěti déle než 3 hodiny.

V noci přebalujeme pokaždé, když se dítě probudí na kojení a je pokakané. Novorozence přebalujeme při každém kojení, starší děti, které už v noci nekakají, jen tehdy, pokud v noci hodně pijí a čůrají, nebo pokud jim pobyt v mokré plence způsobuje opruzeniny.

Rozdíl v četnosti přebalování mezi látkovými a papírovými plenkami není - i v jednorázových by se měly často přebalovat, přestože výrobci tvrdí, že je zadeček "v suchu" - moč se rozkládá a dítěti škodí, stolice dráždí pokožku. Navíc absorpční gely uvnitř plenky odvádí vlhkost nejen z povrchu plenky, ale také z dětské pokožky, čímž ji nadměrně vysušují, citlivým dětem to může způsobit velké opruzeniny. Děti v jednorázovkách je třeba mnohem víc promazávat, než děti v látce (ty opravdu jen lehce).

Na téma přebalování jsme pro vás také napsali samostatný článek Přebalování s látkovými plenami - rady, tipy, doporučení.

Kdy je dobré přejít na tréninkové kalhotky?

Tréninkové kalhotky jsou vhodné v období, kdy dítě začíná chodit na noční a má "sem tam" nehodu. Není vhodné je používat, když "chceme začít" dítě odnaučovat a dítě se ještě standardně počůrává do plenek, pouze občas se nám to podaří "vychytat". Tréninkové kalhotky nejsou tak savé jako kalhotkové plenky - silné nebo dvojí počůrání by nemusely zadržet.

Mám starší dítě, které se počůrává v noci. Je vhodné použít tréninkové kalhotky?

Záleží na tom, jak silně se dítě počůrává. Pokud se počůrává tak, že je "durch" mokré prostěradlo i matrace, tréninkové kalhotky vám pravděpodobně stačit nebudou.

Přejeme vám krásný čas s vaším děťátkem, a pokud byste přeci jen měli ještě i jiný dotaz, který se neobjevil v tomto článku , neváhejte nás kontaktovat.

author

Ivana Filipovičová

Zakladatelka značky Anavy, majitelka společnosti a máma tří dětí.