Menu

Blog

How many diapers do I need to buy?

Průvodce sestavením výbavičky

Milí rodiče, pokud již máte alespoň přibližnou představu, jaké plenky pro své děťátko pořídit (v opačném případě doporučujeme článek Jak začít s látkovými plenami?), je třeba vyřešit otázku, kolik plenek budete do jeho výbavičky potřebovat. V ostázce sestavení výbavičky vám bude dobrým pomocníkem také Přehled typů látkových plen.

Jak spočítat výbavu?

Na novorozence je třeba počítat cca 8-9 přebalení na den, na starší dítě 7 plenek denně. (Den = 24 hodin)

Velikost výbavy závisí na tom, jak často perete a jak dlouho vám plenky schnou (sušička, topení, sušení v bytě, venku na šňůře, ...).

V pračce lze naráz vyprat cca 18 ks plenek (záleží na objemu bubnu pračky a váze plenky).Příklad: Mám novorozence, chci prát každý druhý den. Přebaluji 7x ve dne a 2x v noci. Mám 27 plenek, rozdělím je na 3 hromádky po 9 kusech a označím je A, B, C.

1. den - používám A; peru a suším hromádky B, C, 2. den - používám hromádku B; A je v koši             3. den - používám C; peru a suším A a B

Na praní obden bez sušičky pro novorozence je tedy třeba mít plenky na 27 přebalení. Staršímu dítěti, které denně spotřebuje méně plenek (např. 6), stačí prát každý 3. den - záleží ale na objemu bubnu vaší pračky, pračka nikdy nesmí být přeplněná!

Výbavičky jsou spočítané na průměrnou denní spotřebu plenek, která se ale u každého dítěte může lišit - některému novorozenci stačí 7 plenek denně, jiný spotřebuje 12 i více kusů.

Novorozenecké nebo rostoucí plenky?

Rodiče dětí, které váží kolem 3,5 kg, stojí před otázkou, zda dítěti pořídit novorozenecké, nebo jednovelikostní plenky.


Novorozenecká plenka

Novorozenecké plenky sedí dětem od narození do cca 6 kilo váhy. Poté je třeba je vyměnit za jednovelikostní plenky.


Rostoucí plenka

Rostoucí plenky dobře sedí většinou od 5 kg; dají se použít i na menší dítě, nesedí mu ale tak dobře. Rostoucí plenky sedí většině dětí do konce plenkového období.

Když dítě z novorozeneckých plenek vyroste, novorozenecké kousky lze uschovat pro další miminko nebo prodat na internetu (Modrý koník, facebooková skupina Poradna pro látkovačky apod.) - velmi dobře se prodávají.


Vícevrstvá plenka

Období do 4-5 kil lze také pokrýt používáním čtvercových plenek nebo plenek vícevrstvých. A poté koupit výbavu s rostoucími moderními plenkami.

Více o rozdílech mezi novorozeneckými a rostoucími plenkami najdete v článku Látkové plenky - co si nachystat před porodem.

Pozn.: Výdaje za novorozenecké varianty plenek je možno snížit tím, že koupíme menší množství plenek a častěji pereme. Je tak ale třeba počítat s rychlejším opotřebením plenek.

Co lze využít z novorozenecké výbavy i pro starší děťátko?


Vícevrstvá plenka

Do Anavy Easy (plenky vše v jednom) lze použít vícevrstvé plenky vel. S i M místo náhradních savých jader.

Vícevrstvé plenky můžete využít k dovycpání jakéhokoliv plenkového balení nebo samostatně poskládané narovno do svrchních PUL kalhotek.


Savé jádro

A dále pak savá jádra z novorozeneckých kalhotkových plenek použijete k dovycpání jakéhokoliv plenkového balení.


Čtvercová plenka

Stejně tak čtvercové plenky můžete používat po celou dobu plenkového období, v kombinaci s vkládací plenkou nebo vícevrstvou plenkou získáte velice savé a spolehlivé balení.Čtvercové plenky jsou také ideální jako osušky, bryndáčky, podložky pod hlavičku do kočárku, clona na kočárek proti sluníčku, podložka pod děťátko u lékaře, atd.

Pozn.: Výbavičku lze sestavit z jednoho typu plenek nebo si ji nakombinovat z více typů. Jediné plenky, ze kterých nedoporučujeme sestavit celou výbavu, jsou Anavy Easy (vše v jednom) - jsou totiž štíhlé a méně savé - určené především na období aktivity; na období spánku jsou vhodnější savější plenky, které jsou širší mezi nožičkami. Pro děti, které potřebují extra savé plenky i přes den, je také vhodnější zvolit jiný typ plenky. Anavy Easy však lze skvěle nakombinovat s vícevrstvými nebo novorozeneckými, rostoucími či nočními/batolecími kalhotkami (plenkami).

Upozornění: Doporučená frekvence praní je každý druhý den. Pokud je jedna plenka praná častěji, např. denně, dochází k jejímu rychlejšímu opotřebení.

Podrobněji o praní plen můžete číst v našem článku Praní látkových plen.

Průvodce sestavením výbavičky

author

Hana Křivánková

Dlouholetá (bývalá) zaměstnankyně společnosti, máma tří dětí, dnes ve službách školství.