Menu

Články

Přebalování s látkovými plenami - rady, tipy, doporučení

Kde přebalovat?

Na přebalovacím pultu máte dítě položené v praktické výšce pro manipulaci a přebalovací potřeby máte stále po ruce. Nikdy ale nenechávejte dítě na vysokém pultu bez dozoru, ani na chvíli. I několikatýdenní miminko se může shodou náhod přetočit.

Přebalování na zemi na koberci poskytuje tu výhodu, že můžete děťátko nechat několik minut volně „prokopat“ bez plenek a nemusíte být stále bezprostředně u něj.


Přebalování na nepromokavé podložce

Při přebalování na koberci, v kočárku, na cestách nebo u lékaře doporučujeme naši Anavy přebalovací podložku. Vyrábíme ve dvou variantách – plně nepromokavé (s PUL) a částečně nepromokavé (s kočárkovinou).  

Výměna plenky


Kalhotková plenka + svrchní PUL kalhotky

Miminka nemají ráda dlouhé a složité manipulace, snažte se mít plenku co nejvíc předchystanou, aby samotné přebalování trvalo jen chvilku. Plenku podsuňte pod děťátko, nejprve dobře upevněte savou část plenky, poté urovnejte svrchní nepromokavé kalhotky. Plenky nesmí děťátko škrtit, neměly by mu ale také odstávat, aby neprotekly. Savá část plenky by neměla nikde vykukovat ze svrchních nepromokavých kalhotek – tekutina by po ní navzlínala do oblečení.

U našich plen nepřichází zadeček miminka do styku s polyesterem, protože na savá jádra používáme bambusové froté = viskóza, která je z 80 % rostlinného původu; zbývajících 20 % tvoří polyester, který je však u našich plen v rubu úpletu (PES je přidáván pro vyšší pevnost a životnost výsledného materiálu a NEpřichází do styku s pokožkou dítěte, protože naše pleny jsou šité tak, že tento podklad je skrytý uvnitř). Navíc v našem bambusovém froté je surovina pro těchto 20 % polyesteru získávána z recyklovaných plastových lahví. Co se pak polyesterového flísu týče, má na něj mnoho dětí dráždivou reakci a navíc se rád „zanáší“ pracími prostředky a krémy na zadeček, čímž se snižuje jeho schopnost vsakovat.

Jak správně přebalovat s našimi plenkami vám ukáží naše videonávody.

Jak často je vhodné dítě přebalovat?

Především novorozenci a mladší kojenci by měli být přebalování co nejčastěji. Moč se už po dvou hodinách rozkládá a vzniká čpavek, který může dráždit citlivou pokožku dítěte. Delší pobyt v pokakané plence často způsobuje silné opruzeniny. Novorozenci se denně (24 hod.) přebalují 8-9x (podle počtu stoliček a počůrání, to je individuální, někteří i víckrát), větší děti cca 7x. Mimo noc by obecně neměly být plenky na dítěti déle než 3 hodiny.

V noci přebalujeme pokaždé, když se dítě probudí na kojení a je pokakané. Novorozence přebalujeme při každém kojení, starší děti, které už v noci nekakají, jen tehdy, pokud v noci hodně pijí a čůrají, nebo pokud jim pobyt v mokré plence způsobuje opruzeniny.

Co s použitou plenkou?


Koš s víkem

Počůranou savou část plenky hoďte přímo do připraveného koše na plenky s víkem. Svrchní nepromokavé kalhotky, které nejsou vlhké nebo znečištěné, můžete použít znovu.

 


Stěrka

Pokakanou savou část je třeba zbavit stolice – řídkou tekutou stolici spláchněte do umyvadla (pozor na ucpání) nebo sprchovou hadicí do odtokového otvoru ve vaně. Můžete si pomoci kuchyňskou stěrkou, kterou běžně dostanete v domácích potřebách. Tuhou stolici vyklepněte do toaletní mísy.

Jak se co nejvíc vyhnout manipulaci s dětskou stoličkou


separační plena

Pro některé rodiče může být představa toho, že je třeba plenku ručně zbavovat kousků stoličky, značně nepříjemná. Velice efektivně tomu lze předejít použitím separační plenky.

Je to obdélník z vrstvy materiálu tenké jak papír. Položí se nahoru na savou plenku, takže dítě kaká přímo na něj. Pokakanou separační plenku vyhodíte a na látkové plence zůstane jen barevný flek, který můžete potřít žlučovým mýdlem (není bezpodmínečně nutné) a hodíte do koše na plenky na vyprání. Počůranou separačku lze ještě několikrát vyprat.

V nabídce máme i separační pleny pro pocit suchého zadečku, které se perou spolu s plenkami a oceníte je zejména na noční spánek.

Očištění pokožky


Medvídek, rozprašovač a ubrousky

Skvělou variantou k vlhčeným ubrouskům, které obvykle obsahují mnoho zbytečných a potenciálně dráždivých složek a navíc vytváří zbytečný odpad, je Mycí olej Medvídek s rozprašovačem – směs přírodních olejíčků s aplikátorem, který nastříkáte na zadeček a látkovými ubrousky nebo obyčejnými papírovými kapesníčky jemně otřete. Po aplikaci Medvídka již nebývá nutné děťátko mazat, obsažené olejíčky pokožku jemně promastí, mají zklidňující a hojivé účinky.

Mazání

Dítě se zdravou pokožkou v plenkové oblasti není třeba preventivně mazat hustou vrstvou krému. Kůže potom nemůže dýchat a plenka se zanáší mastnotou, takže se snižuje její savost.

U dětí v látkových plenách používejte přírodní olejíčky vhodné pro novorozence a mažte jen tenkou vrstvou. Léčivé krémy a masti z lékárny použijte jen pokud má dítě skutečně nějaký problém.

Zdroj:

http://www.whattoexpect.com/first-year/benefits-of-infant-massage.aspx, http://www.danesi-shop.cz/banquet-sterka-silikonova-culinaria-red-244-cm/d-88544/, http://popelnice.heureka.cz/popelnice-kids-heidrun-23-l/#

 

author

Hana Křivánková

Dlouholetá (bývalá) zaměstnankyně společnosti, máma tří dětí, dnes ve službách školství.