Menu

Blog

Proč používat látkové pleny?

Odpověď na otázku, zda používat látkové nebo jednorázové plenky, je odvislá na vybalancování priorit, kdy na jedné straně figurují ekologické a ekonomické důvody, na druhé straně stojí často zmiňovaná časová náročnost (na toto téma vám doporučujeme článek Nejčastěji zmiňované nevýhody látkových plen). Při svém rozhodování se můžete opřít právě o informace, jak to s kterým aspektem ve skutečnosti je, nebo se řídit vlastní intuicí či preferencí. Mnozí rodiče od začátku vědí, že látková plena je pro jejich děťátko ta správná volba, a argumenty nepotřebují. Pro případ, že jsou vám látkové pleny sympatické, ale ještě váháte, jsme pro vás napsali tento článek - jako takové suma sumárum, proč látkové pleny používat.

 

Jsou ekologičtější

Za cca 2,5 roku používání plenek padá na konto jednorázových energie a voda spotřebovaná na výrobu cca 2 500 - 4 000 ks. K tomu energie na transport do maloobchodní sítě, následně velké množství špatně rozložitelného odpadu (uvádí se doba až 200-400 let), v případě spalování, které je náročné díky nasáknutí plen, nezanedbatelné znečištění ovzduší (k tomu dochází i při samotné výrobě jednorázovýh plen - celulóza, plasty). Naproti tomu při látkových plenách vám stačí cca 20 ks látkových plen a energie a voda potřebná k praní. A pak tu máme ještě obnovitelné a neobnovitelné zdroje. Suroviny potřebné na výrobu látkových plen pochází z obnovitelných zdrojů (bavlna, vlna, bambus…). Zatímco pleny jednorázové se vyrábějí ze surovin z neobnovitelných zdrojů (z 50% z ropy) a celková spotřeba surovin je zde 10-50x vyšší! Navíc jednorázové pleny tvoří značnou část komunálního odpadu (dítě přebalované jednorázovými plenami vyprodukuje za jedno plenkovací období asi tutnu odpadu).

 

Jsou ekonomičtější

O výši investice do látkových plen si můžete sami rozhodnout. Pokud je vaší prioritou ušetřit, nakoupíte jen pár svrchňáčků a cca 50 ks bavlněných čtvercových plenek a celou výbavu pořídíte zhruba za 3500 Kč. Moderní výbavu, složenou z kalhotkových plenek i plenek vše v jednom, pořídíte cca za 10 000 Kč. Praní vás vyjde na cca 4 600 Kč za celé plenkovací období (průměrná cena při paní 5kg prádla na 60 °C: voda 4 Kč, elektřina 5 Kč, prášek 5 Kč = celkem 14 Kč / jedno praní). Tzn., že nejkomfortnější látkovací varianta vás i s praním vyjde za plenkovací období maximálně na 15 000 Kč. Jednorázové plenky vás za plenkovací období vyjdou asi na 18 000 Kč (kvalitní jednorázové typu Pampers až 25 000 Kč). Látkové plenky vám navíc při správné údržbě vydrží i na druhé dítě, takže u něj potom ušetříte veškeré pořizovací náklady, platíte pouze praní plen.

 

Jsou hygieničtější

Výrobci jednorázových plen matou rodiče prohlášením, že plenka vydrží suchá až dvanáct hodin, což vede k tomu, že někteří rodiče nechávají děti mnoho hodin v počůraných plenkách. Suchá na dotek ale neznamená čistá. Moč se už po dvou hodinách rozkládá na čpavek, který dráždí kůži dítěte. Takto mohou vznikat opruzeniny a záněty. U látkových plenek maminky nemají tendenci plenky ušetřit, dovolí si přebalovat častěji, protože výměna plenky je nic nestojí, a nemate je falešný pocit sucha.

 

Jsou zdravější

Látková plenka neobsahuje absorpční gely, které odvádí vlhkost z povrchu plenky, a tím i z pokožky dítěte. Děti s citlivější pokožkou může působení těchto gelů nadměrně vysušovat, jsou pak náchylnější na opruzeniny, je třeba je více mazat a jejich pokožka je dlouhodobě v nerovnováze. U jednorázových plen se hovoří také o riziku přestupu chemických látek z pleny do kůže (těla) dítěte.

 

Pocitově příjemnější

Látka je látka. Je hebká, jemná, přirozená. Vyperete ji v osvědčeném pracím prostředku a víte, do čeho děťátko balíte. Žádný chlor, žádné absorpční gely, neřešíte neznámý původ, manipulaci kdo ví kým apod...

 

Časově zvládnutelné

Možná už jste taky zaslechli, že u látkových plenek strávíte mládí. Naštěstí to není tak zlé. Plenky se nežehlí, většina z nich se neskládá. Pokud použijete i separační plenku, obnáší péče o pleny asi toliko: Pokakanou separační plenku vyhodíte, počůranou uložíte s látkovými plenkami do uzavřeného kyblíku. Třetí den vysypete kbelík do pračky, přidáte prášek, zapnete. Po vyprání vytáhnete plenky z pračky a pověsíte (3-5 min.) Suché dáte do skříně (2 min.). Dohromady věnujete plenkám asi 15 minut za dva dny. U jednorázových plen maminky hlídají slevové akce, nosí velké balíky z obchodů, a to často i do patra, neustále vynáší plný koš plenek do popelnice, navíc ne každý má popelnici hned přede dveřmi...

 

Jsou etičtější

Jednorázové plenky vyrábí nadnárodní společnosti a není možné dohledat, v jakých podmínkách zaměstnanci pracují. U látkových plenek je snazší dohledat jejich původ a zjistit si informace o výrobci; zájemci mohou zvolit i lokální malovýrobu, plenky často šijí i maminky na mateřské nebo po mateřské dovolené.

 

Jsou estetičtější

Látkové plenky jsou krásné. Můžete vybírat ze stovek různých barevných variací a potisků. Správně zvolený a nasazený typ plenky eliminuje mylnou představu, že látkové pleny dělají dítěti velký balík na zadečku. Platí pravidlo, že dítě balíme jen do takového počtu plen, které skutečně potřebuje z důvodu savosti. Volíme savé materiály (např. bambusové froté, které je při své zvýšené savosti zároveň tenké).

 

Jsou variabilní

Existuje mnoho způsobů a druhů balení, vyberete si nejvhodnější variantu pro vás a vaše děťátko.

 

Ať už se pro látkové plenky rozhodnete či nerozhodnete z jakéhokoliv důvodu, je to právem vaše svobodná volba a věřte, že spokojená a sebevědomá maminka je pro dítě důležitější, než všechny články a dobře míněné rady “zkušenějších”.

Přejeme vám hodně radosti a spokojenosti s vaším děťátkem!

author

Hana Křivánková

Dlouholetá (bývalá) zaměstnankyně společnosti, máma tří dětí, dnes ve službách školství.