Menu

Blog

Menstruace - srovnání v čase

Když se ohlédneme, jak byla v historii vnímána ženská menstruace, máme další důvod, proč můžeme být jako ženy rády, že žijeme v 21. století. I když je toto téma občasným terčem vtipů (nebo někdy nepochopení) ještě i dnes, ve srovnání s vnímáním menstruující ženy před 20. stoletím, jsme o řádný kus cesty někde jinde, a to naštěstí. Pro porovnání jsem pro vás do tohoto článku sepsala pár zajímavostí, jak to kdysi bylo - nejen s vnímáním menstruace, ale i s menstruačními pomůckami.
 


Zajímavý vhled poskytuje viktoriánské období za vlády královny Viktorie, která nastoupila na trůn v roce 1837 a během svého 64 let trvajícího působení značně ovlivnila celou éru historie Velké Británie - hovoří se o ní jako o Viktoriánské - sice ekonomicky prosperující, ale zároveň velmi konzervativní a prudérní. Tento konzervatismus se promítal právě i do vnímání menstruace. Menstruace byla v této době nejen v Anglii považována za vážný hendikep a smrtelné ohrožení ženy. Tento fyziologický cyklus byl opředen aurou tajemna a vnímán jako nebezpečná nemoc. V žádném případě nebyl vnímán ani jako nutná reprodukční podmínka, ani jako fyziologická změna ženského těla probíhající pod kontrolou hormonálního systému. Před 19. stoletím si ještě ani lékaři neuvědomovali, že je menstruace spojená s ovulací. Domnívali se, že ženy potřebují periodicky krvácet, aby ochladily emocionálně hysterickou povahu. Dr. B. F. Betts v jednom lékařském časopise publikoval, že ženy s nepravidelnou menstruací bývají slabé a labilní.

 
Tyto mýty se dokonce promítaly i do názorů, zda mají ženy právo studovat. Když se ke konci 19. století dožadovaly univerzitního vzdělání, byl jim tento nápad vyvracen i na vědecké úrovni. Muži měli z touhy po vzdělání žen strach. Škodlivost ženského vzdělání byla zdůvodňována oslabením organismu ženy v průběhu menstruace. Jednou za čtyři týdny vyřadí krvácení ženu ze studia. Námaha spojená se studiem by mohla ženě do budoucna také negativně ovlivnit možnost porodit zdravé dítě.
 


To zní samo o sobě strašidelně, že? Navíc ženám toto intimní období stěžovala absence nejen hygienických potřeb, ale také spodních kalhotek. V prudérní viktoriánské Anglii z těchto důvodů vznikla dokonce i norma, která ženám doporučovala či nařizovala, jak mají sedět – s koleny pevně přitisknutými k sobě. Historici se také domnívají, že pro nedostatek menstruačních hygienických potřeb zachycovaly menstruační krev pouze dámské oděvy, které v té době sestávaly z mnoha vrstev tkanin. Z viktoriánské doby pochází také teorie, že plavání, koupání či mytí vlasů může způsobit obrácení toku menstruačního krve, což by mohlo ženě přivodit mozkovou mrtvici nebo tuberkulózu.

A jak to bylo s vývojem menstruačních pomůcek?



V první polovině 19. století bylo k ženám k dispozici jedno z nejběžnějších řešení – látkové polštářky. Ty se upevňovaly kolem pasu speciálním opaskem. Byly to velké plátěné čtverce, které se skládaly do obdélníkového tvaru, nebo se složil do téhož tvaru jeden větší kus plátěné látky. Tyto pomůcky se opakovaně praly a sušily se na místech oku veřejnosti nepřístupném. Používala se také ovčí vlna, která se přikládala na vnější genitálie. Z lněného plátna nebo houby se zaváděl dovnitř pochvy tvarem vzdáleně připomínající dnešní tampon.

 


Menstruace měla v minulosti každopádně lehčí průběh a ženy absolvovaly podstatně méně cyklů, možná i z důvodu nedostatečné výživy. Nemalý vliv měla určitě také skutečnost, že ženy byly mnohem více těhotné a kojící. Také období menopauzy přicházelo dříve - kolem čtyřicátého roku věku ženy.

 

 

Pratelné vložky, 19. st.

Z historických zdrojů dále vyplývá, že to, jaké pomůcky ženy používaly v době menstruace, záviselo do značné míry od společenské vrstvy, ze které pocházely. Ty z nejnižší vrstvy neměly pravděpodobně k dispozici žádné hygienické potřeby, proto nechávaly krev volně vytékat a nosily tmavé oblečení. Ženy ze střední a vyšší vrstvy používaly ovčí vlnu, skládané ručníky, tampon z mořské houby nebo dětské pleny. V každém případě to menstruující ženy první poloviny devatenáctého století neměly vůbec jednoduché, jak dogmatem menstruace, tak dostupností hygienických pomůcek.

 

Reklama na menstruační kalhotky

 A jak se to s menstruačními pomůckami vyvíjelo dál?

  • Vložka byla hygienickou pomůckou, kterou si ženy převážně samy doma šily. Nebo dokonce i pletly.
  • V roce 1920 se začaly pratelné vložky vyrábět také komerčně.
  • Od devadesátých let 19. století existovaly omyvatelné hygienické polštářky „vložky“.
  • Jednorázové komerční menstruační vložky byly dostupné od roku 1888.
  • První komerční menstruační tampon vynalezl v roce 1929 Dr. Earle Haas.
  • Od sedmdesátých let 20. století existovaly hygienické vložky se samolepící spodní vrstvou.
  •  

Reklama na vložky, 1920

 

 

Nepochybně byl pro ženy objev jednorázových vložek velkou úlevou. Bohužel se však z důvodu jejich nemalého vlivu na dopad na životní prostředí dnes již nemůžeme z jejich existence tak úplně radovat. To samozřejmě není způsobeno jen těmito pomůckami samotnými, ale obecně velkou produkcí jednorázového odpadu napříč různými sférami. Proto jsme jako ženy, kterým není otázka ekologické stopy jednotlivce lhostejná, rády, že dnes máme možnost používat vložky látkové pratelné, které se svými vlastnostmi a komfortem rovnají funkčnosti pomůcek jednorázových. Detailněji si je můžete prohlédnout na našem e-shopu.

 
 

 

author

Jana Krátká

Máma tří dětí, příznivec všeho jinakostního (ale zároveň jakostního, tedy i značky Anavy:-)) a naše spolupracovnice.