Menu

Články

Obavy z látkových vložek?

Během těch několika let, co se jakožto výrobce pohybujeme v odvětví látkových vložek, se opakovaně setkáváme s určitým typem obav, které se k jejich používání váží. Pokusili jsme se je sepsat a reagovat na ně, ani ne tak z pohledu výrobce, ale především z pohledu spotřebitele, protože já osobně jako pisatelka tohoto článku zároveň jejich spotřebitelem jsem. Mým cílem je tedy poskytnout vám článek, který možná někomu pomůže zmírnit obavy či zažitá klišé bránící zkusit něco nového, něco co dává smysl s ohledem jak na životní prostředí, tak na osobní zdraví.

Co tedy tomu nejčastěji brání?

Špatný pocit z kontaktu s vlastní krví




Beze sporu se jedná o obavu psychologickou, kterou lze jen stěží někomu vymluvit. Je to asi podobné, jako se někteří rodiče obávají látkových plen právě ze špatného pocitu z možného kontaktu s dětskou stoličkou. Obojí je asi především otázkou toho, zda skutečně chci používat pomůcky šetrnější k životnímu prostředí, nebo nechci. Přijetí vlastní menstruační krve, potažmo menstruace jako takové, je pak téma na hlubší zamyšlení a může následně vést až k otázkám dotýkajících se přijetí ženství. Anebo “jen” váš práh citlivosti (štítivosti) na krev je posunutý, s čímž se dá určitě také něco dělat - jak říká jedno z tradičních přísloví “Když se chce, všechno jde” :-)

Dostatečně se nevyperou, krev na vložkách zůstane




Při praní v automatické pračce na 60 stupňů určitě nezůstane. Prací proces, který čítá několik cyklů praní a máchání, krev dostatečně vypere, navíc zde svoji pozitivní roli sehraje i prací prostředek. Pro úplnou jistotu eliminace případných flíčků (které jsou však jen zabarvená látka), můžete před praním vložku potřít žlučovým mýdlem. Setkala jsem se s názorem, že správné je vložku ihned po vyměnění vymáchat. Spíše než za správné to já osobně považuji za možné. Někdo cítí potřebu to takto dělat, někdo ne. Vložka se každopádně v automatické pračce vypere dostatečně i bez tohoto předchozího vymáchání.

Jsou nehygienické (bakterie)

Výše zmíněná teplota 60 stupňů je z hygienického hlediska naprosto dostatečná, při této teplotě dochází ke zničení bakterií. Na nižší teplotu vložky (ani dětské pleny) prát nedoporučujeme.

Špatný pocit z toho, že ostatní prádlo prané s vložkami se pere ve společné (krví znečištěné) vodě




Není zbytečné ve svých představách chodit až do těchto sfér a představovat si, jak se prádlo koupe v krvi? Raději místo toho nabízím tato fakta: pračka vodu několikrát napouští, vypouští, pracích cyklů tak proběhne několik, pak navíc opakovaně máchá… Žádné prádlo tedy po vyprání nemůže být krví jakkoli ovlivněno a praní na 60 st. je z hlediska hygieny naprosto v pořádku. Tato obava může mít stejného jmenovatele jako v případě špatného pocitu z kontaktu s vlastní krví (tedy jmenovatele psychologického - viz odstavec o špatném pocitu z kontaktu s vlastní krví).

Látka je potištěná a tělo s tím přichází do kontaktu




Tuto obavu určitě není radno podceňovat a doporučujeme vám zajímat se o původ nakupovaných vložek, kdo a kde je šil, z jakých materiálů, a kde byly tyto materiály vyrobeny. Potisk látky vůbec závadný a škodlivý být nemusí, jedině by byly použity látky neověřeného původu a špatné kvality. Mnohdy vás může varovat podezřele nízká cena výrobku. My v Anavy můžeme garantovat, že při výrobě používáme pouze bezpečné materiály. A naproti tomu výrobci jednorázových hygienických pomůcek používají chlor k jejich bělení (spotřebitelé mají rádi tyto pomůcky bílé); bělením vznikají dioxiny, které mohou být pro zdraví škodlivé.

Látkové vložky jsou drahé

Pravdou je, že na počátku stojí jistá finanční investice. Jako taková může mít nepříjemný psychologický efekt, málokdo však ví, že v konečném důsledku výrazně ušetří. V tomto srovnání nákladů si můžete dopřát konkrétní čísla, ke kterým se v běhu života jen těžko stíháme dopočítat.

A pokud měl pro vás tento článek smysl a zajímají vás ještě i další úhly pohledu na téma látkových vložek, pak vám mohu doporučit také články Proč používat látkové vložky a Přehled dámských vložek Anavy.

 

author

Jana Krátká

Máma tří dětí, příznivec všeho jinakostního (ale zároveň jakostního, tedy i značky Anavy:-)) a naše spolupracovnice.