Menu

Blog

Přehled typů látkových plen

Orientovat se v typech látkových plen a vybrat to pravé řešení pro vás a vaše miminko se může zdát být náročné. Ale je to jen prvotní pocit, který nás většinou doprovází před vším novým. Abychom vám k získání jistoty pro vaše rozhodování pomohli, připravili jsme tento jednoduchý, ale zároveň vše říkající přehled.

Jdeme na to. Hned úvodem se můžete rozhodnout, která část přehledu je pro vás momentálně přínosná, a klikem níže se na ni přesunout, anebo můžete číst článek celý.

 

Kalhotkové plenky

Tyto pleny jsou ušité do tvaru kalhotek, které se zapínají na suchý zip, patentky či snappi sponku. Výborně sají a mají kolem nožiček gumičku jako ochranu proti protečení. Nemají žádnou nepropustnou vrstvu, takže je nutné přes ně obléknout svrchní kalhotky. Všechny kalhotkové pleny Anavy obsahují savá jádra z velmi savého bambusového froté.

Dělí se na:

 • Novorozenecké - pro miminka od 2 do 6 kg, skládá se z kalhotek a savého jádra
 • Rostoucí - pro děti od 4 do 15 kg, velikost se upravuje patentkami; obsahuje kalhotky a 2 savá jádra
 • Noční /Batolecí / XL (velká a extra savá plena pro starší děti od 6 kg, kterým již savostí nestačí rostoucí plenka). Na výběr je ze dvou typů savých jader:
   • vícevrstvá plenka
   • dlouhá vkládací plenka

(Jedná se vždy o kompletní plenu, dokupují se pouze svrchní kalhotky.)

 

Anavy Easy (all in one, vše v jednom)

Plenka složená z nepromokavých ochranných kalhotek a dvou savých jader z bambusového froté. Nedělají velký zadeček a jsou úzké mezi nožičkama, takže se nejvíce podobají jednorázovým plenkám. Pro novorozence vložíte do kalhotek krátké savé jádro, jak miminko poroste, vyměníte ho za dlouhé a později použijete obě savá jádra naráz. Nepromokavé kalhotky jsou z voděodolného, ale prodyšného materiálu AIR+.

Pokud vašemu dítěti tato plenka savostí nestačí, zvolte kalhotkovou plenku -- viz výše -- (má volánky kolem nožiček, takže lépe zabrání "nehodám", pro starší děti na noc pak noční/XL plenku (je savější a širší).

K Anavy Easy můžete dokoupit samostatná savá jádra. Pokud se miminko jen lehce počůrá, stačí vyměnit savé jádro a kalhotky 1-2x opakovaně použít.

 

Čtvercové plenky

Stále oblíbené jsou i klasické bavlněné čtvercové plenky - pro novorozená miminka se skládají na novorozenecký či kalhotkový sklad, které omezí protékání řídké stolice novorozenců a nedělají velký zadeček.

videonávod na novorozenecký sklad


videonávod na kalhotkový sklad

Je dobré vybírat kvalitní plenky s vyšší gramáží. Čtvercovou plenku můžete využít i jako osušku či poskládanou narovno místo savého jádra (vkládačky) do nepromokavých kalhotek.

 

Vícevrstvé plenky

Moderní varianta čtvercových plen. Jsou menší a výrazně savější, uprostřed mají 4 vrstvy bambusového froté, na okrajích 2. Snadno se s nimi manipuluje, ale schnou déle, než klasické čtvercové pleny. Můžete je jen tak vložit do nepromokavých kalhotek nebo z nich složit kalhotkový sklad, který lépe chrání proti protečení.

Multifunkční plenky

Velmi savá a měkká plenka z bambusového froté. Jedna z nejuniverzálnějších plen v naší nabídce. Od vícevrstvé pleny se liší tím, že má po celé ploše dvě vrstvy (tj. není uprostřed zesílená), takže je štíhlejší a rychleji schne.

Vkládací plenky, savá jádra

  • Bambusová vkládací plenka -- sáve jádro (vkládací plena) ze tří vrstev bambusového froté s vysokou absorpcí. Savé jádro se vkládá do libovolné pleny, tato varianta je bez patentků.
  • Bambusová savá jádra -- sáve jádro (vkládací plena) ze tří vrstev bambusového froté s vysokou absorpcí. Univerzální použití do všech plenek, můžete do pleny připnout patentkem nebo jen volně položit. Savá jádra vyrábíme ve 3 délkách -- 25 cm (pro novorozence), 30 cm a 60 cm (ideální do Anavy Easy). Vždy volte savé jádro tak, aby plenka nebyla pro miminko příliš objemná.

 

Svrchní kalhotky

  • PUL (PolyUretanová Laminace) -- nepromokavé, ale prodyšné kalhotky s polyuretanovým zátěrem. Oblékají se přes kalhotkovou plenku nebo libovolnou jinou savou plenku (vícevrstvou, čtvercovou) u které potřebujeme ochranu proti protečení. Stručné info o AIR+

   PUL kalhotky vyrábíme se zapínáním na patentky nebo suchý zip a také v natahovací variantě bez zapínání. Pro děti do 7 kg se nejlépe hodí novorozenecká velikost, ale již od 5 kg je možné používat rostoucí variantu, která dětem vydrží až do přechodu na nočník.

 • Vlněné -- kalhotky z jemné ovčí vlny plemene merino. Jsou výborně prodyšné, nekoušou, ovčí vlna má antibakteriální účinky, zajišťuje v zimě i v létě optimální teplotu. Je třeba je průběžně impregnovat lanolinem -- před prvním použitím 2x, jinak cca po 2-3 praních. Vyrábíme je ve více velikostech, ve dvou typech zapínání (patentky a suchý zip) a také v natahovací verzi bez zapínání.

  Lanolinová impregnace -- vlněné kalhotky je potřeba pravidelně ošetřovat lanolinem (ovčí tuk), který se z nich při používání a praní vytrácí. Lanolin zajištuje vodoodpudivost materiálu. Provádí se namáčením kalhotek do lanolinového roztoku na 4-6 hodin. Podrobné informace o péči o vlňáčky najdete v našem článku Péče o vlněné svrchní kalhotky. Více o samotném lanolinu píšeme v našem článku Na co se vám bude hodit Bezvodový lanolin Anavy.

 

Separační plenky

Slouží jako ochrana látkové plenky před největší nečistotou, některé také jako ochrana dětské pokožky před vlhkostí. Podle toho volíme i typ separační plenky:
 • Flísové - výborně chrání plenku před znečištěním. Při počůrání udržují pokožku v suchu. Mají stejnou životnost jako látkové plenky. Hrubé nečistoty se vyklepnou do WC a potom se separační pleny perou spolu s ostatními plenami. V nabídce ve dvou variantách: z kvalitního mikroflísu s chloupkem pouze z jedné strany a Super dry z mikrovlákna s měkkým vysokým vlasem (vhodné zejména pro použití v noci).
 • Celulózové -- tekutinu nasáknou do sebe, udrží stolici (především tekutou kojeneckou vaječinu), brání znečištění spodních plenek, zůstávají pocitově vlhké. Počůrané celulózové separační pleny je možné několikrát vyprat (potom se začnou trhat), pokakané se vyhazují.

Snappi sponka

Sponka určená k sepnutí kalhotkové plenky bez suchého zipu či patentek, čtvercové plenky poskládané na některý ze skladů či vícevrstvé plenky.

 

Nakupovat

 

 

Testovací sada

V našem Průvodci sestavením výbavičky si můžete navolit kritéria pro vaši ideální testovací sadu. V kroce 3 pro to zvolte možnost "Testovací balíček". Ten se ideálně skládá z těchto produktů:
  • Anavy Easy
  • jednovelikostní kalhotková plenka
  • vícevrstvá bambusová plenka
  • čtvercová plena
  • PUL svrchní kalhotky
  • snappi sponka (dá se s ní sepnout novorozenecký sklad, vícevrstvá plenka či kalhotková plenka na snappi sponku)

 

 

 

Všechny plenky z testovací výbavičky určitě využijete i nadále, ty nejoblíbenější si doobjednáte.

Tréninkové kalhotky

Tréninkové plenkové kalhotky umožní pohodlný přechod k používání nočníku. Batole si je snadno samo oblékne i svlékne a bude mít pocit, že nosí opravdové spodní prádlo. Přitom kalhotky spolehlivě zadrží nehodu díky integrované nepromokavé vrstvě a savému jádru.

 

 
Užívejte váš vzácný čas s miminkem i s vědomím, že naše výrobky jsou šité z kvalitních přírodních materiálů. U žádných našich plen totiž nepřichází zadeček miminka do styku s polyesterem, protože na savá jádra používáme bambusové froté – vlákno, které je z 80 % rostlinného původu (zbývajících 20 % tvoří polyester, který je však u nás v rubu úpletu (pro vyšší pevnost a životnost materiálu) a ten nepřichází do styku s dětskou pokožkou). Na polyesterový flís má mnoho dětí dráždivou reakci a navíc se rád „zanáší“ pracími prostředky a krémy na zadeček, čímž se snižuje jeho schopnost vsakovat. Plenky Anavy vyrábíme v České republice převážně z českých materiálů, případně evropských (když není možné materiál požadované kvality získat v ČR).
Líbí se vám některé plenky a přemýšlíte, kolik si jich pořídit, aby vám ve výbavičce nic nechybělo? Pak neváhejte využít našeho průvodce sestavením výbavičky.
 
 
A pokud jste začínající rodiče a vůbec netušíte, jak se látkové plenky používají, podívejte se na Jak se orientovat v přebalování látkovými plenkami.
 
A co dalšího látkového od Anavy se vám může kromě plen ještě hodit, to vám představí náš článek Co látkového od Anavy se vám může ještě hodit.

 

 

author

Ivana Filipovičová

Zakladatelka značky Anavy, majitelka společnosti a máma tří dětí.