Menu

Články

Praní látkových plen

V tomto článku přinášíme ucelené informace o praní látkových plen tak, jak ho doporučujeme my v Anavy, abyste již nemuseli tápat mezi spoustou rozporuplných informací kolujících na internetu.

Co s plenou po sundání z dítěte?

Pokud jste použili jednorázovou separační plenu, pokakanou vyhoďte do popelnice, počůranou můžete ještě párkrát vyprat spolu s plenkami. Pokud jednorázovou separační plenku nemáte, vyklepněte hovínko z plenky do WC, což se ne vždy podaří tak, aby na pleně nic nezůstalo. To, co na pleně zbylo, nejsnáze odstraníte sprchou. Plenu vyždímejte.

Následně skvrnu po kakání můžete natřít žlučovým mýdlem. Tento krok není nutný, záleží to na výkonnosti vašeho pracího prostředku.

Takto ošetřenou plenu vhoďte do kyblíku na pleny, kde zůstane až do praní. Do kyblíku nedávejte žádný roztok ani nenalévejte vodu, plenám to škodí. Kyblík můžete osvěžit několika kapkami éterického olejíčku na víko. Plenky byste neměli skladovat déle než 2-3 dny, protože po této době může dojít ke vzniku plísně či poškození materiálu.

Stejným způsobem vám může ke skladování použitých plen posloužit Anavy nepromokavý pytel na pleny.

Praní

Praní doporučuji zahájit samostatným máchacím cyklem s odstředěním, aby se z plenek vyplavila moč a plenky se pak praly v čisté vodě. Nepřidávejte žádný prostředek, stačí voda, kterou napouští pračka. Předpírka je méně vhodná, protože po ní nedojde k odstředění a tak část špinavé vody zůstane i do hlavního cyklu.

Po ukončení máchacího cyklu spusťte hlavní prací program s teplotou nastavenou na 60 stupňů. Doporučujeme pouze praní na 60, nikoliv na 40 (tato teplota není dostatečná pro zničení bakterií a patogenních látek, což vede k nežádoucímu poškození plen). K plenám můžete přidat libovolné světlé prádlo. Prací cyklus by měl trvat kolem 2 hodin, příliš dlouhý cyklus pleny zbytečně opotřebí a na kvalitu vyprání již nemá vliv.

Volba pracího prostředku záleží čistě na vás. Můžete použít libovolný klasický prací prášek nebo gel (nemusí být speciální dětský). Nedoporučujeme však používat mýdlový sliz nebo domácí směs mýdla a sody, protože je velké riziko zanášení prádla i vaší pračky.

Při praní plen je velice důležité nepřeplňovat pračku. Pleny jsou vysoce nasákavé a pokud je pračka příliš plná, perou se pleny v nedostatečném množství vody. Ani máchání potom neodstraní dokonale zbytky nečistot a prášku, pleny tvrdnou a mohou zapáchat. Pokud tedy máte např. pračku na 5 kg suchého prádla, doporučuji plnit pouze 4-4.5 kg plen (jedna kalhotková plena váží cca 250 g, jedná se tedy o 16-18 plen). Také není na škodu zvolit parametr "Více vody", pokud to vaše pračka umožňuje. Důležité je, aby zejména máchání proběhlo opravdu dobře. Můžete zvolit i máchání navíc. Rozhodně nepoužívejte "EKO" prací programy, jejichž cílem je šetřit vodou (což nahrazují delší dobou praní, to ale u plen nepomůže, naopak je to nadměrně opotřebuje). Odstředění proveďte na nejvyšší počet otáček, který vaše pračka umožňuje.

Nepoužívejte aviváž!

Jak je to s praním a údržbou vlněných svrchních kalhotek vám poradí náš článek Péče o vlněné svrchní kalhotky.

Co dělat, abyste plenu zbavili usazenin vodního kamene a pracího prášku, se dočtete v článku Jak na plenku zanešenou usazeninami nebo můžete rovno shlédnout naše instruktážní video.

Sušení



sušení na slunci

Pleny sušte volně na šňůře či sušáku nebo v sušičce na šetrný program. Pro urychlení sušení se nemusíte obávat sušák přisunout k topení. Sušení přímo na topení však nedoporučujeme. Výhodné je i sušení na sluníčku, protože slunce velmi dobře bělí skvrny. Dávejte ale pozor, aby slunce nesvítilo na obrázkovou stranu plenky, protože by barvy mohly blednout.

Pamatujte na to, že každý typ plenky schne jinak rychle a pokud nemáte ve vlhkých jarních a podzimních a zimních dnech možnost plenky sušit v teplé místnosti, na topení nebo v sušičce, dejte přednost těm typům plen, které jsou tenké a rychle schnou.

JAK SPRÁVNĚ PRÁT A SUŠIT Θ CO NEDĚLAT
  • Plenky můžete prát a sušit i s ostatním běžným prádlem, není třeba prát je zvlášť.
  • Po použití neskladujte plenky déle než 2 dny, protože po této době může dojít ke vzniku plísně či poškození materiálu.
  • Praní doporučujeme zahájit samostatným máchacím cyklem s odstředěním, aby se z plenek vyplavila moč a plenky se pak praly v čisté vodě (nepřidávejte žádný prostředek, stačí voda, kterou napouští pračka).
  • Nedoporučujeme předpírku, je méně vhodná, protože po ní nedojde k odstředění a tak část špinavé vody zůstane i do hlavního cyklu (raději zahajte praní samostatným máchacím cyklem).
  • Po ukončení máchacího cyklu spusťte hlavní prací program s teplotou nastavenou na 60° C (praní na 60 je nutnou podmínkou zachování záruky, praní na méně stupňů není dostačující pro zničení bakterií a patogenních látek, které mohou nežádoucím způsobem pleny poškodit, a zároveň dráždit pokožku dítěte).
  • Neperte pouze na 40, důležitá teplota je 60° C (viz vedlejší sloupec); praní na více stupňů není třeba, zbytečně dochází k opotřebení látky.
  • Použijte libovolný klasický prací prášek nebo gel (nemusí být speciální dětský).
  • Nepoužívejte mýdlový sliz nebo domácí směs mýdla a sody, protože je velké riziko zanášení prádla i vaší pračky.
  • Pokud máte pocit, že na skvrny od stoličky je třeba před praním něco aplikovat, pak nejlépe k tomu doporučujeme potření žlučovým mýdlem (ještě před uložením použité pleny); není to však nutné.
  • Nepřeplňujte pračku, naplňte ji jen ze ⅔, pleny jsou vysoce nasákavé a pokud je pračka příliš plná, perou se pleny v nedostatečném množství vody (ani máchání potom neodstraní dokonale zbytky nečistot a prášku, pleny tvrdnou a mohou zapáchat) a nepoužívejte "EKO" prací programy, jejichž cílem je šetřit vodou.
  • Pleny sušte volně na šňůře či sušáku nebo v sušičce na šetrný program (pro urychlení sušení se nemusíte obávat sušák přisunout k topení); vhodné je i sušení na sluníčku, protože slunce velmi dobře bělí skvrny.
  • Nepoužívejte aviváž a nepoužívejte raději ani bělící a oxi prostředky na skvrny, zejména pak ne přímo na skvrny (přidání do pracího cyklu až tak nevadí), vystavujete tak látku riziku poškození; skvrny určitě mechanicky nedrhněte, opět hrozí poškození látky.
  • Plenky následně složte a uložte, není třeba je žehlit.
  • Horké topení, na kterém neudržíte ruku, k sušení plen nepoužívejte; při sušení na sluníčku nesušte pleny obrázkovou stranou ke slunci, protože by barvy mohly vyblednout.
  • Plenky skladujte v suchém a čistém prostředí.
  • Nedoporučujeme používání vakuových skladovacích pytlů.

Řešení problémů

Pleny jsou tvrdé, hrubé.

Nejlepším řešením je sušička. Pokud si ji můžete dovolit finančně či prostorově, nebo nejste proti z ekologických důvodů, mohu jen doporučit. Je je třeba počítat s dvojí zátěží na plenku - a z toho důvodu doporučuji pečlivě zvolit typ sušičky (některé sušičky totiž prádlo opotřebovávají nadměrně ). Recenze na vhodné sušičky můžete získat např. na FB Poradně pro látkovačky. Pleny sušené bez sušičky jsou vždy o něco hrubší, než ze sušičky. K jejich změkčení pomůže následující:

- praní dle pokynů, tj. dostatek vody, nepřeplněná pračka (viz informace výše)

- správné dávkování pracího prostředku -- ani moc, ani málo. Důležitá je tvrdost vaší vody, od té se dávkování odvíjí.

- pokud používáte sypký prací prostředek, zkuste tekutý. Sypké prášky obvykle zanechávají více usazenin, než gely.

- použití máchadla -- máchadlo odstraní z prádla zbytky prášku a usazenin a zároveň nesníží jejich sací schopnost, jako by to udělala aviváž. Máchadla si můžete vybrat v našem e-shopu.

Pleny jsou po vyndání z pračky cítit zatuchlinou, jako mokrý hadr. Plena krátce po počurání zapáchá.

- příčinou může být opět přeplňování pračky a nedostatečné máchání a nedostatečné dávkování pracího prostředku, viz výše

- k odstranění zápachu spolehlivě poslouží přípravek Sanytol na prádlo, který zakoupíte např. v DM drogerii. Sanytol je účinná dezinfekce a odstraní bakterie a usazeniny, které způsobují zápach. Na obalu se dočtete, že se má dávkovat do přihrádky na aviváž, ale to NEDOPORUČUJI. Doporučuji jej přidat do hlavního pracího cyklu, v množství uvedeném na obalu (= jedno víčko). Tak je zajištěno, že se následně z prádla vymáchá a nepřijde do styku s dětskou kůží.

TIP! Stejnou "Sanytolovou kůru" použijte po prodělaném průjmovém onemocnění na veškeré pleny.

Na plenách zůstávají skvrny.

Doporučujeme především zvážit, jestli jsou skvrny na plenách pro vás opravdu problémem. Některé se odstraňují těžko (časem samy vyblednou) a plenky nejsou svatební šaty :-) Nicméně několik tipů pro vás máme.

  • sluníčko -- krásně bělí skvrny od kojenecké žluté stolice. Snažte se ale pleny věšet tak, aby slunce nesvítilo přímo na barevnou stranu pleny, aby nevybledl potisk.
  • žlučové mýdlo -- natřít skvrny před uložením pleny do kyblíku
  • tekuté odstraňovače skvrn (Vanish, Ariel Professional a další) a sůl na skvrny (= perkarbonát sodný) -- fungují na bázi aktivního kyslíku, poměrně účinně bělí. Ale jejich použití nedoporučujeme. Zejména pozor na aplikaci přímo na skvrny. Obzvlášť nedoporučujeme mechanické drhnutí. Také pozor u barevných plen, protože časté použití způsobuje blednutí barev.
  • chlor (Savo atd.) -- vhodné jen pro bílé pleny, protože zlikviduje opravdu vše, včetně žádoucího zbarvení plen :)) Ideální je na vybělení starých a zašlých čtvercových plen. Dávkujte dle návodu na obalu.
  • někdy také pomůže změna prášku, někdy správné dávkování prášku vzhledem k tvrdosti vaší vody.
  • pomoci může i používání celulózové separační plenky, která stoličku zachytí (pokakanou vyhodíte do popelnice) a na plence zůstane jen slabší otisk, který se snáz vypere

Ocet a bambusové pleny?

Některé maminky na změkčení a osvěžení plen s úspěchem používají ocet. Mezi některými však panují obavy, že ocet ničí bambusové vlákno. Dle našich zkušeností se toho nemusíte obávat a do máchací lázně můžete ocet v přiměřeném množství použít (nedávejte do hlavního praní, použijte zásobník určený pro aviváž).

Pokud máte další dotazy, které vám nezodpověděl tento článek, neváhejte nás kontaktovat, rádi vám poradíme.

 

author

Ivana Filipovičová

Zakladatelka značky Anavy, majitelka společnosti a máma tří dětí.